Zmarzła Przełęcz znajduje się na grani Orlej Perci. Przełęcz oddziela Zmarzłe Czuby w masywie Małego Koziego Wierchu od Zamarłej Turni.

Na Zamarzłej Przełęczy panorama Tatr jest ograniczona ze względu na wysokie granie które ją otaczają, zobaczyć możemy za to Zamarłą Turnię.

Widok z Zamarzłej Przełęczy na Południową Ścianę Zamarłej Turni.
Widok z Zamarzłej Przełęczy na Południową Ścianę Zamarłej Turni.

Przełęcz się szeroka i świetnie nadaje się do odpoczynku przed dalszą drogą. Zmarzła Przełęcz ma dwa siodła. We wschodnim siodle znajduje się charakterystyczna skała w kształcie maczugi o wysokości aż 3 metrów. Maczuga jest nazywana przez turystów chłopkiem. Widoczne są podparcia kamienia w formie patyków czy kamyczków, które ustawiane są przez turystów.

Chłopek na Zmarzłej Przełęczy
Chłopek na Zmarzłej Przełęczy

Południowe stoki przełęczy opadają ostrym urwiskiem do Dolinki Koziej, ze względu na bardzo niebezpieczne i strome wejście nie prowadzi tam żaden szlak.

Pierwsze wejścia:

  • letnie –  na początku sierpnia 1842 roku przez pomyłkę pierwszymi zdobywcami byli Jakub Krotowski-Krauthofer wraz z góralem Janem Parą. Trasa miała prowadzić przez Zawrat jednak pomyłkę przy orientacji w terenie trafili w rejony Orlej Perci.
  • zimowe – pierwszymi zdobywcami byli podczas pełnego przejścia Orlej Perci zimą, a dokładniej 1 kwietnia 1911 roku – Józef Lesiecki, Leon Loria, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb.

Szlaki turystyczne

  • przez przełęcz przechodzi znakowany na czerwono szlak Orla Perć z przełęczy Zawrat na Krzyżne, gdzie odbywa się ruch jednokierunkowy.
Zmarzła Przełęcz
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ