Wrota Chałubińskiego są przełęczą w głównej grani Tatr. Przełęcz się znajduje pomiędzy Kopą nad Wrotami, a Szpiglasowym Wierchem.

Przed II wojną światową przez przełęcz prowadził szlak po słowackiej stronie z Doliny Rybiego Potoku do Doliny Piarżystej. Po polskiej stronie ponownie szlak został otwarty w roku 1972, a w 1996 został wyremontowany.

Szlak do Wrót Chałubińskiego

 od schroniska PTTK nad Morskim Okiem przez “Ceprostradę”, a następnie szlakiem przez Dolinę za Mnichem.

Trasa zaczyna się od Ceprostrady. Droga jest łatwa i prowadzi nas po kamiennym chodniku. Marsz jest monotonny, póki nie dojdziemy do rozwidlenia szlaków, skąd wybieramy szlak czerwony i wkraczamy do Doliny za Mnichem.

Szlak prowadzi nas przez rumowiska skalne, po drodze mijamy Staw Staszica oraz kilka mniejszych stawów. Jeśli idziemy latem przez ten szlak to nie zobaczymy żadnych stawów, gdyż są wyschnięte, jednak wiosną w trakcie i po roztopach możemy je zobaczyć, a do tego nawet szlak potrafi być zalany.

Kamienna trasa nie powinna nam sprawić większych problemów. Szczególną ostrożność należy zachować przy końcowym podejściu, gdzie wiosną lub pod deszczu teren potrafi być bardzo grząski, a przy mokrym podłożu łatwo o wypadek. Po 1h od rozwidlenia szlaków powinniśmy dotrzeć do przełęczy.

Wrota Chałubińskiego
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ