Wodogrzmoty Mickiewicza są wodospadami w Tatrach Wysokich, które mijamy podczas drogi do Morskiego Oka. Jest utworzone z trzech mniejszych kaskad i znajduje się na potoku Roztoka, który wypływa z Pięciu Stawów Polskich. Wodogrzmoty noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot.

Wodospady noszą nazwę Wodogrzmoty ze względu na huk jakie powoduje spadając woda. Pierwotnie ich ludową nazwą był Grzmot. W 1891 roku Towarzystwo Tatrzańskie nadało wodospadowi nazwę Wodogrzmoty Mickiewicza ze okazji sprowadzenia prochów Mickiewicza na Wawel. Na skale przy Niżnim Wodogrzmocie możemy znaleźć tablicę pamiątkową z tej okazji.

Trasy prowadzące do Wodogrzmotów Mickiewicza

 z Toporowej Cyrhli 

  • Czas przejścia: 3:20 h

Szlak jest długi, ale łatwy. Szlak zaczyna się przy Drodze Oswalda Balzera w Toporowej Cyrhli, która jest najwyżej położoną dzielnicą Zakopanego. Trasa prowadzi nas w większości lasem zatem nie jest to trasa widokowa.

Za kasą biletową TPN dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Zielony szlak prowadzi na Wielki Kopieniec my jednak idziemy szlakiem czerwonym w lewo. Idziemy leśną ścieżką, która prowadzi nas w górę, a potem w dół do potoku. Dochodzimy do drewnianego mostku nad Suchą Wodą Gąsienicową i wkraczamy na polanę nazywaną Psią Trawką. Tutaj szlaki się krzyżują i czerwony szlak przecina szeroka droga (czarny szlak) który prowadzi na Halę Gąsienicową. My idziemy dalej czerwonym szlakiem, za polaną teren się zaczyna wznosić, jednak po niedługim czasie znów staje się łagodny. Przez chwilę dołącza do nas Pańszczycki Potok, który spływa wzdłuż szlaku.

Po 45 minutach od wyjścia z Psiej Trawki dochodzimy na Polanę Waksmundzką, która jest położna pod masywem Koszystej. Idziemy dalej Rówień Waksmundzką i dochodzimy do najwyższego punktu na całym szlaku (1410 metrów). Idziemy dalej i przechodzimy przez skrzyżowanie z zielonym szlakiem, my idziemy dalej z czerwonym szlakiem w dół lasu.

Szlak prowadzi na lasem w niektórych miejscach odsłaniają się widoki na słowackie Tatry. Przekraczamy Waksmundzki Potok i po niedługiej chwili dochodzimy na Polanę pod Wołoszynem (w tym miejscu kiedyś kończyła się Orla Perć). W lewo prowadzi czarny szlak na Rusinową Polanę, my dalej trzymamy się czerwonej trasy. Szlak prowadzi powoli w dół, wciąż przez regle, aż do asfaltowej drogi prowadzącej do Morskiego Oka. Po dojściu na drogę skręcamy w prawo i po 10 minutach jesteśmy pod Wodogrzmotami Mickiewicza.

 z parkingu na Palenicy Białczańskiej

  • Czas przejścia: 0:40 h

ze schroniska na polanie Stara Roztoka

  • Czas przejścia: 0:15 h
Wodogrzmoty Mickiewicza
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ