Trzydniowiański Wierch (1 758 m) jest łatwo dostępnym szczytem na południowy wschód od Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Masyw Trzydniowiańskiego leży równolegle do masywu Ornaku. Na południe odchodzi grań która prowadzi na Kończysty Wierch. Na zachodnich zboczach masywu wystają białe skały kwarcytu, są one potocznie nazywa Gęsiami. W zimie bywa odwiedzany przez narciarzy ze względu na swoją bliskość do Schroniskach na Polanie Chochołowskiej.

Z Trzydniowańskiego Wierch zobaczymy:

  • na zachodzie: Rakoń i Wołowiec,
  • na południu: Łopata, Jarząbczy Wierch i Kończysty Wierch.
  • na wschodzie bardzo dobrze widoczny Ornak, Siwą Przełęcz, Iwaniacką Przełęcz (przy bardzo dobrej widoczności możliwe jest dostrzeżenie Czerwonych Wierchów) i Kominiarski Wierch.

Szczyt znajduje się powyżej kosodrzewiny i jest pokryty trawą. Nie znajdują się na nim żadne przepaście ani osuwiska.

Historia

Masywa dawniej był wypasany, a zbocza zwrócone w kierunku Zakopanego wchodziły w skład Hali Trzydniówki, to właśnie od nazwy Hali szczyt nosi nazwę.

Trasy na szczyt

Na Trzydniowiański Wierch można dostać się z Polany Trzydniówki lub też Polany Chochołowskiej

Wariant 1 – Na Trzydniowiański Wierch z Polany Trzydniówki

Duży fragment prowadzi przez las w niektórych miejscach może brakować widoków, jednak po wyjściu z lasu jest bezsprzecznie zaliczana do najbardziej urokliwych i fascynujących szlaków.

  • Czas przejścia z Polany Trzydniówki na szczyt: 1:50 h

Jeśli zaczynamy trasę od wejścia do Doliny Chochołowskiej to musimy doliczyć dodatkowe 1,5 h do czasu dojścia na Polanę. Z Polany Trzydniówki prowadzi czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch. Szlak prowadzi na początku łagodnie przez las, z czasem jednak zaczyna być coraz bardziej stromo. Pojawiają się na szlaku kamienne schody, które prowadzą aż do Krowiego Żlebu.

Po godzinie kończy się etap lasu i wkraczamy na poziom kosodrzewiny. Szlak prowadzi przez Kulawiec będący grzbietem Trzydniowiańskiego Wierchu. Dzięki temu, że na szlaku nie ma drzew zauważyć można szczytu nas otaczające jak np: pełną grań od Grzesia aż po Wołowiec, Ornak i Starorobociański Wierch.

Finalne wejście na Trzydniowiańskiego Wierchu nie jest specjalnie trudne ani męczące. Po 40 minutach wyjścia z lasu powinniśmy dotrzeć na sam szczyt.

Wariant 2 – Na Trzydniowiański Wierch z Polany Chochołowskiej

Szlak zielony i czerwony prowadzący na Trzydniowiański wierch bezpośrednio z Polany Chochołowskiej.

  • Czas przejścia: 2h

Jeśli wyprawę zaczynamy z początku Doliny Chochołowskiej przy Siwej Polanie to musimy doliczyć dodatkowe 2h do czasu. Kawałek przed schroniskiem główna droga zakręca w prawo my odbijamy w lewo czerwonym szlakiem (koniecznie trzeba uważać na tak samo oznaczony szlak na Trzydniowiański Wierch z Polany Trzydniówki).

Na samym początku przekraczamy rzekę i wkraczamy do lasu. Szlak jest nazywany od 1983 roku Szlakiem Papieskim, na pamiątkę wizyty Jana Pawła II. Droga prowadzi nas po płaskim terenie. Mijamy Wyżnią Jarząbczą Polanę za którą skrywa się Wołowiec i Łopata.Po dotarciu na Jarząbcze Szałasiska Szlak Papieski się kończy.

Szlak czerwony którym podążamy prowadzi nas dalej za polanę. Za polaną powoli będą kończyć się drzewa, aż pozostanie sama kosodrzewina. Kosodrzewina szybko znika ze szlaku i rozpoczyna się wygodna ścieżka wśród trawiastych zboczy. Ekspozycja na szlaku nie jest wielka, ale pozwala na zauważenie Wołowca i Jarząbczego Wierchu. Końcówka szlaku jest stroma, a kruche podłoże nie ułatwia podejścia. Podejście pod sam szczyt jest już łagodne.

Trzydniowiański Wierch
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ