Sławkowski Szczyt po słowacku Slavkovský štít to słowacki szczyt o wysokości 2452 m n.p.m., jest on charakterystyczny ze względu na swój wysoki i rozłożysty wierzchołek. Znajduje się w bocznej grani Tatr Wysokich, odchodzącej od grani głównej w zworniku Małej Wysokiej.

Szczyt charakteryzuje jedna z największych w Tatrach wysokości względnych – jego północno-wschodnie stoki wznoszą się 950 metrów ponad podstawę.

Szlak – Jak dojść?

 Na Sławkowski Szczyt

  • Czas przejścia: 5:00 h | Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt

Trasa na Sławkowski Szczyt to najstarszy zidentyfikowany szlak tatrzański. Przemierzano go już w połowie XVII wieku, później chadzał nim m.in. Stanisław Staszic. Co ciekawe, w  przeszłości  Sławkowski  uznawany  był  za  najwyższy  szczyt w Tatrach.  Według  jednej  z  teorii,  miał  się  rozpaść  wskutek  wielkiego  obrywu  w 1662 roku i stracić nawet 300 metrów na wysokości. Nigdy nie została jednak potwierdzona przez badania naukowe.

Wycieczkę rozpoczynamy w Starym Smokowcu, gdzie wchodzimy na niebieski szlak. Przez krótki odcinek wiedzie on wzdłuż trasy kolejki na Hrebienok, po czym odbija w lewo w kierunku lasu. Przekraczamy koryto potoku i wkrótce docieramy do miejsca zwanego Pięć Źródeł, z którego czerpana jest woda do smokowieckich wyciągów. Dalej ścieżka skręca w prawo, wśród regli prowadząc do skrzyżowania ze znakowaną na czerwono Magistralą Tatrzańską (1 godz. od Smokowca). Można tu również dotrzeć z Hrebienoka. Wariant pieszy jest dłuższy, przy wjeździe kolejką można jednak zaoszczędzić nieco czasu i sił.

Trasa w dalszym ciągu nie zawiera żadnych większych trudności. W niektórych miejscach podłoże może być jedynie dość kruche, warto więc uważnie stawiać kolejne kroki. Największym „problemem” w przypadku wejścia na Sławkowski Szczyt jest duża różnica  wysokości,  którą  mamy  do  pokonania  i  nieco  nużący  szlak.  Widoki         z wierzchołka z pewnością wynagrodzą jednak wszelkie zmęczenie. Sławkowski Szczyt osiągamy po około 5 godzinach od momentu wyruszenia ze Starego Smokowca. Jak w przypadku wielu szczytów słowackich, na wierzchołku znajduje się tu metalowy krzyż. Panorama obejmuje m.in. Gerlach, Lodowy Szczyt, Łomnicę, stawy w Dolinie Staroleśnej, a na południu olbrzymią część Kotliny Popradzkiej. Zejście ze Sławkowskiego Szczytu możliwe jest wyłącznie tą samą drogą.

Sławkowski Szczyt
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ