Sarnia Skała to doskonały punkt widokowy. Jest łatwo dostępna z Zakopanego, a do tego pozwoli na podziwianie widoków w każdej porze roku.

Widok ze szczytu rozchodzi się na panoramę Podhala i widoki północnych ścian Giewontu. Trasa jest łatwa, trudne podejście jest już tylko na sam szczyt. Trasę można polecić każdemu również rodzinom z dziećmi.

Szlaki – Jak dojść?

Z Doliny Strążyskiej

  • Czas przejścia: 1:40 h | Dolina Strążyska – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skałka

Jedna z najpopularniejszych dolin w bezpośrednim otoczeniu Zakopanego.

Drogą zaczynamy przy wejściu do doliny. Znajduje się ono na końcu ulicy Strążyskiej, która jest przedłużeniem ul. Kasprusie, która wychodzi z centrum Zakopanego. Pewną alternatywą dla dojazdu samochodem lub busem jest spacer Drogą pod Reglami – spod Wielkiej Krokwi zajmuje on około 30 minut.

Po przejściu za bramki TPN idziemy dalej szeroką, płaską drogą. Wkrótce dochodzimy do pierwszego mostku nad Strążyskim Potokiem, który będzie towarzyszył nam podczas wędrówki dnem doliny. Teren bardzo delikatnie wznosi się i nie powinniśmy odczuwać większego zmęczenia związanego z podejściem pod górę. W kilku miejscach zza drzew wyłaniać będzie się nam masyw Giewontu. Po drodze mijać będziemy wmurowaną pamiątkową tablicę i portret Edwarda Jelinka jako podziękowanie za jego działania na rzecz braterstwa czesko-polskiego.

Po 40 minutach drogi wchodzimy na Polanę Strążyską, gdzie znajdują się zabudowania pasterskie i bufet dla turystów. Imponująco z tego miejsca prezentują się północne urwiste ściany Giewontu.

Tutaj krzyżuje się kilka szlaków w lewo prowadzi czarny szlak “Ścieżka pod Reglami”, wchodzimy na niego. Szlak prowadzi nas stromo lasem i ok 30 minutach męczącego podejścia dochodzimy do Czerwonej Przełęczy. Ścieżka nad Reglami dalej prowadzi na wschód, natomiast szlak na Sarnią Skałę wznosi się lasem ku północy.

Idziemy w górę bezpośrednio na Sarnią Skałę. Trasa szybko wyciąga nas poza las i widoczne staje się skaliste zwieńczenie Sarniej Skały, do którego dochodzimy w ciągu kilku minut.

Z Doliny Białego

  • Czas przejścia: 1:30 h | Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skałka

Jedna z najbardziej malowniczych tatrzańskich dolin reglowych. Żółty szlak prowadzi wzdłuż Białego Potoku, przepływającego przez dolinę z licznymi progami i wodospadami. Pierwszy fragment szlak jest płaski, drugi to już podejście zboczami Igły na Ścieżkę nad Reglami, gdzie można się trochę zmęczyć.

Wejście do doliny znajdziemy przy oznakowanym na czarno szlaku “Droga pod Reglami” po 10 minutach drogi na zachód od Wielkiej Krokwi. Nie znajdziemy tutaj żadnego parkingu, dlatego najlepiej będzie zaparkować samochód w okolicach skoczni narciarskiej.

Za kasą TPN idziemy ścieżką wzdłuż Białego Potoku, który trzykrotnie będziemy przekraczać przez drewniane mostki. Dolina w tym miejscu jest wąska, ale bardzo malownicza. Po obu stronach doliny możemy podziwiać formacje skalne. Dookoła rośnie gęsty las, choć w niektórych miejscach za drzewami dostrzec można zbocza Długiego Giewontu. Po drodze mijać będziemy wylot z jeden ze sztolni (w sumie są dwie), która jest pozostałością po poszukiwaniach uranu w tej okolicy w latach 60.

Żółty szlak prowadzi nas do kompleksu niewielkich wodospadów, przy których skręca ostro w prawo. Teren zaczyna się wznosić, druga połowa trasy jest bardziej męcząca. Teraz czeka nas podejście przez las na Polanę Białego, tutaj znajduje się skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami.

Z tego miejsca wchodźmy na Ścieżkę nad Reglami i wchodzimy na czarny szlak, aby móc kontynuować podejście. Po kilkunastu minutach podchodzimy do Czerwonej Przełęczy, która znajduje się u stóp Sarniej Skałki. Ścieżka nad Reglami dalej prowadzi na zachód, natomiast szlak na Sarnią Skałę wznosi się lasem ku północy.

Idziemy w górę bezpośrednio na Sarnią Skałę. Trasa szybko wyciąga nas poza las i widoczne staje się skaliste zwieńczenie Sarniej Skały, do którego dochodzimy w ciągu kilku minut.

Sarnia Skała
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ