Salatyn, a dokładniej Salatyński Wierch po słowacku Salatínsky vrch jest szczytem słowackich Tatr Zachodnich i ma wysokości 2048 m n.p.m., jest jednymz 6 szczytów należących do tzw. grupy Salatynów.

Leży na głównej grani Tatr Zachodnich, która oddziela Dolinę Rohacką od Doliny Jałowieckiej. Ze szczytu rozpościera się widok na Kotlinę Liptowską, na główną grań Niżnych Tatr oraz na Wielką i Małą Fatrę.

Jak Dojść? Szlaki

Na Salatyna przez Dolinę Głęboką

  • Czas przejścia: 3:15 h | Bobrowiecki Wapiennik – Rozdroże pod Tokarnią – Rozdroże pod Łyścem – Praszywe – Mały Salatyn – Pośrednia Salatyńska Przełęcz – Salatyn

Identycznie   jak   przy    poprzednich    przypadkach,    wycieczkę    rozpoczynamy    w Bobrowieckim Wapienniku, skąd Doliną Jałowiecką wędrujemy w stronę Rozdroża pod Łyścem. Tę część trasy opisano powyżej.

Żółty szlak, którym dotychczas szliśmy,  odbija  tu w lewo. My natomiast skręcamy     w prawo, podążając za biegnącymi równolegle zielonymi i niebieskimi znakami. W około pół godziny docieramy do następnego rozwidlenia w miejscu zwanym Praszywe. Niebieski szlak prowadzi prosto w głąb Doliny Parzychwost, zielony, którego się trzymamy, odchodzi w lewo.

Ścieżka wiedzie lasem dość mocno pod górę dnem Doliny Głębokiej. Wędrówka może być nieco uciążliwa, warto docenić ciszę i spokój – na całej trasie z pewnością nie spotkamy wielu turystów. Po około 45 minutach wychodzimy na polankę, gdzie odsłania się widok na Małego Salatyna. Las stopniowo przerzedza się, zamieniając wyżej w piętro kosodrzewiny. Powoli zdobywamy wysokość, po prawej mogąc podziwiać piękny kocioł polodowcowy w górnym piętrze doliny.

W końcu szlak skręca ostro w lewo, wznosząc zdecydowanie zboczami Małego Salatyna. Bez większych trudności docieramy na jego szczyt, dalej za prowadzącymi granią czerwonymi  znakami przechodząc kolejno na Pośrednią  Salatyńską Przełęcz   i Salatyna (Salatyński Wierch). Cała wycieczka jest dość męcząca, a efektowne widoki odsłaniają się dopiero jej w końcowej części. Pozwala jednak napawać się prawdziwą dzikością i spokojem słowackich Tatr Zachodnich.

Salatyn
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ