Rohacze to dwa wybitne szczyty (Rohacz Płaczliwy i Rohacz Ostry), które znajdują się na głównej grani Tatr Zachodnich. Przypominają bardziej szczyty Tatr Wysokich niż Zachodnich.

Szczyty znajdują się po stronie Słowackich Tatr, jednak można się do nich dostać z polskiej strony przez Wołowca. Najwyższy z Rohaczy jest Rohacz Płaczliwy o wysokości 2125 m n.p.m., niższy Rohacz Ostry ma 2088 m n.p.m. Szczyty odziela Rohacka Przełęcz. Na północy do Doliny Smutnej opadają strome ściany o wysokości od 200 do 250 metrów.

Przejście Granią Rohaczy

Szlak prowadzący z Wołowca przez Rohacze do Smutnej przełęczy jest najtrudniejszym szlakiem Tatr Zachodnich. Jest porównywany do Orlej Perci.

Grań Rohaczy (od Wołowca do Smutnej Przełęczy)

  • Czas przejścia: 2:45 h | Wołowiec – Jamnicka Przełęcz – Rohacz Ostry – Rohacka Przełęcz – Rohacz Płaczliwy – Smutna Przełęcz

Bardzo trudny szlak graniowy, zwany często „Orlą Percią Tatr Zachodnich”. Wycieczka wymagająca zarówno pod kątem technicznym, jak i kondycyjnym. Samo dojście do Wołowca zajmuje co najmniej 3 godziny. Od strony polskiej najszybciej dostać się na niego z Polany Chochołowskiej, od słowackiej zaś z Rohackiego Bufetu w Dolinie Rohackiej.

Z Wołowca szeroką ścieżką schodzimy na Jamnicką Przełęcz, na którą wejść można także od południowej strony Tatr z Doliny Jamnickiej (pięknie widoczne Jamnickie Stawy). Ten odcinek nie zapowiada jeszcze dalszych trudności. Wznoszące się przed nami skalne urwiska Rohacza Ostrego muszą jednak robić wrażenie.

Za przełęczą teren wznosi się początkowo łatwą ścieżką, którą podchodzimy pod grań. Wkrótce doprowadza nas ona do pierwszych łańcuchów, pomagających pokonać płyty skalne. Docieramy do słynnego „Rohackiego Konia”, bodaj najbardziej przepaścistego miejsca na trasie. Ma on postać wąskiego grzbietu o długości około 10 metrów. Trzymając się zawieszonego po lewej stronie łańcucha szukamy dogodnych  przestrzeni  do  stawiania  kolejnych  kroków  na  stromych,  choć dobrze urzeźbionych skałach. Trudności techniczne w tym miejscu nie są może nadzwyczajne, na psychikę wpływa jednak znaczna ekspozycja.

Po przejściu Rohackiego Konia schodzimy w kierunku szczerbiny oddzielającej dwie kulminacje Rohacza Ostrego. Grań doprowadza nas pod komin skalny, którego przejście ułatwia długi łańcuch. Asekurując się, docieramy na szczyt. Dobrze widać z niego dalszy etap wycieczki.

Zejście z Rohacza Ostrego wiedzie po głazach, dość niewygodnym terenem. Przy najtrudniejszym miejscu zamontowano kolejny łańcuch. Po pokonaniu tego kilkumetrowego kominka możemy nieco odetchnąć – wszystkie większe trudności na trasie mamy za sobą. Schodzimy na Rohacką Przełęcz, z której na szczyt Rohacza Płaczliwego prowadzi łatwa, choć dość krucha ścieżka. Po drodze, z lewej strony dołącza żółty szlak z Żarskiej Przełęczy.

Rohacz Płaczliwy to rewelacyjny punkt widokowy. Niesamowicie prezentuje się stąd zwłaszcza ostra grań od Rohacza Ostrego, jak i sam jego wierzchołek. Na horyzoncie widać Tatry Wysokie z charakterystycznym spiętrzeniem Świnicy. Zejście ze szczytu nie powinno przysporzyć nam problemów, choć oczywiście cały czas zachować należy dużą ostrożność. W kilkanaście minut docieramy na siodło Smutnej Przełęczy.

Z tego miejsca kontynuować możemy wędrówkę granią (opis poniżej) lub zejść niebieskim szlakiem – w lewo do Doliny Żarskiej, w prawo do Doliny Rohackiej.

Szlaki – Jak Dojść?

Na Żarską Przełęcz i Rohacz Płaczliwy (ze Schroniska Żarskiego)

  • Czas przejścia: 4:15 h | Schronisko Żarskie – Rozdroże pod Bulą – Żarska Przełęcz – Rohacz Płaczliwy

Trasę zaczynamy przy Schronisku Żarskim, do którego docieramy asfaltową drogą biegnącą dnem Doliny Żarskiej (opis powyżej). Za schroniskiem wędrujemy w górę doliny zielonym szlakiem, biegnącym tu równolegle z niebieskim. Ścieżka prowadzi wśród zarośli kosodrzewiny i borówek, u podnóży Pośredniego Gronia, czyli grzbietu odchodzącego od grani głównej Tatr w kierunku południowym. Po prawej stronie, nieco w dole towarzyszy nam spływający Doliną Żarską potok, nad nim zaś podziwiać możemy potężne zbocza Barańca. W około godzinę dochodzimy do rozdroża szlaków. Niebieski odbija w lewo na Smutną Przełęcz, my trzymając się zielonych znaków skręcamy w prawo.

Cały czas idziemy wygodną, wyłożoną kamiennymi stopniami ścieżką pomiędzy bujnymi trawami, kosówkami, a wyżej także rumowiskami skalnymi. Po pewnym czasie docieramy do swoistego tarasu, gdzie po prawej stronie ujrzymy niewielki Żarski Stawek. Bez żadnych trudności terenowych po godzinie od rozdroża szlaków osiągamy siodło Żarskiej Przełęczy. Po drugiej stronie grani wyłania się widok na grzbiet Otargańców. W prawo odbija tu trasa na Baraniec, istnieje również możliwość zejścia do Doliny Jamnickiej. My skręcamy w lewo, rozpoczynając podejście na Rohacz Płaczliwy.

Nie jest ono trudne, ale dość męczące. Ścieżka wznosi się teraz zdecydowanie bardziej stromo po trawiastych zboczach masywu. Tuż pod szczytem dołącza do niej czerwony szlak biegnący od Rohacza Ostrego. Na wierzchołku meldujemy się po około 30 minutach od przełęczy. Rohacz Płaczliwy to rewelacyjny punkt widokowy. Niesamowicie prezentuje się stąd zwłaszcza ostra grań od Rohacza Ostrego i skalne urwiska   po   jego   północnej   stronie. Na horyzoncie widać Tatry Wysokie z charakterystycznym spiętrzeniem Świnicy.

Z Rohacza Płaczliwego kontynuować możemy wycieczkę, robiąc pętlę i wracając do Doliny Żarskiej. Krótsza opcja to zejście z pobliskiej Smutnej Przełęczy niebieskim szlakiem, dłuższa to przejście granią aż na Banówkę, skąd do Schroniska Żarskiego sprowadza szlak zielony. Należy jednak pamiętać, że na Grani Rohaczy w obu kierunkach (Banówki lub Rohacza Ostrego) napotkamy liczne trudności i dużą ekspozycję. Jej szczegółowy opis zawarto we wcześniejszej części przewodnika (Rejon: Okolice Zuberca).

Na Żarską Przełęcz i Rohacz Płaczliwy (przez Dolinę Jamnicką)

  • Czas przejścia: 5:40 h | Autokemping „Raczkowa” – Niżnia Łąka – Rozdroże pod Smrekiem – Żarska Przełęcz – Rohacz Płaczliwy

Wycieczkę rozpoczynamy przy dużym ośrodku turystycznym „Autokemping Raczkowa”, położonym u wylotu Doliny Wąskiej. Można tu dojechać samochodem, drogą odchodzącą na północ w miejscowości Przybylina, lub busem (te kursują dość rzadko). Wchodzimy na niebieski szlak, prowadzący szeroką drogą wzdłuż Raczkowego Potoku. Wędrujemy teraz króciutką Doliną Wąską, po ok. 30 minutach docierając do rozdroża na polanie Niżnia Łąka. W prawo skręca tu żółta trasa do Doliny Raczkowej, my zaś odbijamy w lewo, trzymając się niebieskich znaków.

Ścieżka biegnie początkowo płasko w głąb Doliny Jamnickiej. Po prawej stronie towarzyszy nam koryto Jamnickiego Potoku, w oddali dostrzec możemy szczyt Rohacza Ostrego. Po pewnym czasie przechodzimy u podnóża olbrzymiego żlebu, opadającego spod przełęczy Jamina pomiędzy Barańcem a Smrekiem. Według niektórych naukowców to największy żleb lawinowy w całych Karpatach! Mijamy również   drewniany   szałas   znajdujący   się   na Polanie   pod   Młaczkami.   Po   ok. 2 godzinach od ostatniego rozdroża dochodzimy do Rozdroża pod Smrekiem, gdzie w lewo odbija interesujący nas zielony szlak na Żarską Przełęcz (niebieskie znaki biegną dalej prosto).

Nadal wędrujemy lasem, który wkrótce stopniowo się przerzedza. Naszym oczom ukazują się widoki na masyw Łopaty, Jarząbczy Wierch i całą grań Otargańców. Wśród traw i nielicznych krzewów kosodrzewiny ścieżka doprowadza nas do tzw. Rohackiego Kotła, zawieszonej dolinki polodowcowej stanowiącej górne piętro Doliny Jamnickiej. Teren staje się tu bardziej płaski, dzięki czemu możemy nieco odpocząć przed kolejnym podejściem. Po prawej stronie mijamy niewielkie oczko wodne zwane Płaczliwym Stawkiem.

Ponad Rohackim Kotłem szlak biegnie zakosami, wśród trawiastych stoków opadających spod widocznej już Żarskiej Przełęczy. Cały czas nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Siodło przełęczy osiągamy po 1 godz. 40 minutach od Rozdroża pod Smrekiem. W lewo odbija tu trasa na Baraniec, istnieje również możliwość zejścia do Doliny Żarskiej (opisy powyżej). My skręcamy w prawo, rozpoczynając podejście na Rohacz Płaczliwy.

Nie jest ono trudne, ale dość męczące. Ścieżka wznosi się teraz zdecydowanie bardziej stromo po trawiastych zboczach masywu. Tuż pod szczytem dołącza do niej czerwony szlak biegnący od Rohacza Ostrego. Na wierzchołku meldujemy się po około 30 minutach od przełęczy. Rohacz Płaczliwy to rewelacyjny punkt widokowy. Niesamowicie prezentuje się stąd zwłaszcza ostra grań od Rohacza Ostrego i skalne urwiska   po   jego   północnej   stronie.   Na   horyzoncie   widać    Tatry    Wysokie    z charakterystycznym spiętrzeniem Świnicy. Istnieje możliwość zrobienia swoistej pętli i powrotu do Doliny Jamnickiej z Jamnickiej Przełęczy, leżącej pomiędzy Rohaczem Ostrym a Wołowcem. Należy jednak pamiętać, że przejście przez Rohacze na przełęcz zawiera liczne trudności i znaczną ekspozycję terenu.

Rohacze
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ