Stawy znajdują się w Dolinie Rohackiej po słowackiej stronie Tatr. Znajdują się w górnej części doliny:

  • Wyżni Staw Rohacki (Zadni Staw Rohacki)
  • Pośrednie Stawy Rohackie (Pośredni i Mały Staw Rohacki)
  • Niżni Staw Rohacki (Wielki Staw Rohacki)

Każdy ze stawów powstał w inny sposób. Najwyższy powstał na dnie zbiornika firnowego zniszczonego później przez erozję. Środkowy został wyżłobiony przez lodowiec spływający do Rohackiej Doliny. Najniższy powstał na dnie kotła polodowcowego.

Niżni Staw nazywany jest przez turystów Orawskim Morskim Okiem.

Szlaki – Jak Dojść?

Do Rohackich Stawów

  • Czas przejścia: 4:00 h |parking w Dolinie Rohackiej – Adamcula – Wyżni Staw Rohacki – Bufet Rohacki – parking w Dolinie Rohackiej

Rohackie Stawy to cztery pięknie położone jeziorka w górnej części Doliny Rohackiej. Poprowadzono w ich okolicy dobrze zagospodarowany szlak turystyczny i ścieżkę dydaktyczną, umożliwiającą lepsze poznanie przyrody tego rejonu.

Od  parkingu  w  Dolinie  Rohackiej  kierujemy  się  początkowo  asfaltową  drogą w kierunku Bufetu Rohackiego. Nie dochodzimy jednak do niego, gdyż na polanie Adamcula odbijamy w prawo na niebieski szlak, przekraczając koryto Rohackiego.

Potoku. Trasa prowadzi leśną ścieżką, stopniowo wznosząc się coraz mocniej ku górze. Po drodze mijamy imponujące Rohackie Wodospady – Niżni i Wyżni. Ten drugi oddalony jest o 2-3 minuty od głównej ścieżki, można pod niego bez trudu podejść.

Po blisko godzinnej, dość mozolnej wędrówce przez docieramy do rozdroża szlaków. Żółty odchodzi w prawo do Doliny Spalonej, my zaś trzymamy się niebieskich znaków. Po kilku minutach, na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy jednak w lewo na szlak zielony, obchodzący z prawej strony grzbiet Przedniego Zielonego. Niebawem docieramy do najwyżej położonego, pierwszego z jezior – Wyżniego Stawu Rohackiego. Po jego przeciwnej stronie ciekawie prezentuje się masyw Wołowca.

Następnie ścieżka biegnie w dół, po około kwadransie doprowadzając nas do Pośrednich Stawów Rohackich, z czego jeden nazywany jest właśnie Pośrednim, natomiast drugi Małym Stawem. Cała okolica jest niezwykle malownicza. Po kolejnych kilkunastu minutach schodzimy na najniżej położony taras, wypełniony przez największe jezioro w Tatrach Zachodnich – Niżni Staw Rohacki (2,2 ha powierzchni). Po jego wschodniej stronie, powyżej ścieżki, znajduje się jeszcze jeden maleńki stawek.

Obchodzimy zbiornik wzdłuż północnego brzegu, nadal podążając za zielonymi znakami. Niebawem docieramy do skrzyżowania z niebieskim szlakiem biegnącym przez Dolinę Smutną. Skręcając w prawo dojść można nim na Smutną Przełęcz, my natomiast kierujemy się w lewo, w dół doliny. Wędrując wygodną ścieżką u podnóży Wołowca widzimy na wprost charakterystyczne „zygzaki” na podejściu na Zabrat. W około pół godziny od rozdroża dochodzimy do Rohackiego Bufetu, mniej więcej tyle samo dzieli nas jeszcze od parkingu, na którym rozpoczęliśmy wycieczkę.

Rohackie Stawy
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ