Rakoń (1879 m) to niezbyt wyróżniający się szczyt Tatrach Zachodnich. Posiada kopulasty wierzchołek od którego ciągnie się grań prowadząca aż na Wołowiec. Przez główną grań przebiega granica Polsko – Słowacka.

Z Rakonia zobaczymy:

  • północną ścianę Rohaczy, jeśli spojrzymy w kierunku południa,
  • morze gór na wschód m. in., Trzydniowiański Wierch, Kończysty Wierch, Ornak,
  • na południu drogę na sam szczyt Wołowca.

Ski Tour

Rakoń jest szczytem znanym narciarzom od ponad 100 lat. Szczyt znalazł się w przewodnikach narciarskich: Tadeusza Zwolińskiego, Józefa Oppenheima i Mariusza Zaruskiego, to właśnie on odkrył piękno Doliny Chochołowskiej podczas wyprawy narciarskiej na Rohacze w 1911 roku.

Zwoliński i Oppenheim opisami Rakoń w swoim przewodniki z 1936 jako: Wspaniały, średnio stromy teren narciarski, do Rakonia dostępny każdemu jako tako jeżdżącemu narciarzowi. Nie podchodzić tylko pod ściany Czerwonego Wierchu i Wołowca (lawiniasta).

Od Wołowca Rakoń jest oddzielony przełęczą Zawracie, w stronę Grzesia biegnie grzbiet Długiego Upłazu z Łuczniańską Przełęczą (1602 m n.p.m). Tą drogą można dostać się z Polany Chochołowskiej przez Grzesia i Długi Upłaz, aby po ok 2,5h w optymalnych warunkach pogodowych dostać się na Rakoń. Przy złych warunkach pogodowych i głębokim śniegu taka wyprawa może się znacząco wydłużyć. Pamiętaj! Zawsze bierz możliwość pogorszenia się pogody podczas planowania swojej trasy.

Trasy na szczyt

Na Rakoń można dotrzeć z Doliny Chochołowskiej dwoma szlakami:

ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przez Wyżnią Chochołowską Dolinę

  • Czas przejścia: 2:40 h.

ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przez Grzesia na Rakoń

  • Czas przejścia: 3:00 h
Rakoń
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ