Rakoń (1879 m) to niezbyt wyróżniający się szczyt Tatrach Zachodnich. Posiada kopulasty wierzchołek od którego ciągnie się grań prowadząca aż na Wołowiec. Przez główną grań przebiega granica Polsko – Słowacka.

Z Rakonia zobaczymy:

  • północną ścianę Rohaczy, jeśli spojrzymy w kierunku południa,
  • morze gór na wschód m. in., Trzydniowiański Wierch, Kończysty Wierch, Ornak,
  • na południu drogę na sam szczyt Wołowca.

Ski Tour

Rakoń jest szczytem znanym narciarzom od ponad 100 lat. Szczyt znalazł się w przewodnikach narciarskich: Tadeusza Zwolińskiego, Józefa Oppenheima i Mariusza Zaruskiego, to właśnie on odkrył piękno Doliny Chochołowskiej podczas wyprawy narciarskiej na Rohacze w 1911 roku.

Zwoliński i Oppenheim opisami Rakoń w swoim przewodniki z 1936 jako: Wspaniały, średnio stromy teren narciarski, do Rakonia dostępny każdemu jako tako jeżdżącemu narciarzowi. Nie podchodzić tylko pod ściany Czerwonego Wierchu i Wołowca (lawiniasta).

Od Wołowca Rakoń jest oddzielony przełęczą Zawracie, w stronę Grzesia biegnie grzbiet Długiego Upłazu z Łuczniańską Przełęczą (1602 m n.p.m). Tą drogą można dostać się z Polany Chochołowskiej przez Grzesia i Długi Upłaz, aby po ok 2,5h w optymalnych warunkach pogodowych dostać się na Rakoń. Przy złych warunkach pogodowych i głębokim śniegu taka wyprawa może się znacząco wydłużyć. Pamiętaj! Zawsze bierz możliwość pogorszenia się pogody podczas planowania swojej trasy.

Trasy na szczyt

Na Rakoń można dotrzeć z Doliny Chochołowskiej dwoma szlakami:

ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przez Wyżnią Chochołowską Dolinę

  • Czas przejścia: 2:40 h.

ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przez Grzesia na Rakoń

  • Czas przejścia: 3:00 h

Ze Słowacji na Rakoń przez Dolinę Łataną

  • Czas przejścia: 3:00 h Zwierówka – Pod Parszywe– Zabrat – Rakoń

Pierwszy odcinek wędrówki od Zwierówki do rozwidlenia szlaków na upłazie Pod Parszywe opisano powyżej. W lewo odbija tu znakowana na zielono trasa na Grzesia, my trzymamy się żółtego szlaku. Ścieżka stopniowo wznosi się, podchodzimy lasem na  skraj  kotła  polodowcowego  zwanego  Parszywe.  Wędrujemy  dalej  wśród  traw i kosodrzewiny, najpierw na grzbiet opadający z Zadniego Zabratu, następnie zaś na samą przełęcz Zabrat. Znajduje się tu skrzyżowanie szlaków z zielonym biegnącym od strony Doliny Rohackiej.

Z przełęczy na Rakoń idziemy już szerokim grzbietem bez żadnych trudności. Szczyt osiągamy po około 30 minutach od Zabratu i 3 godzinach od początku wycieczki      w Zwierówce. Na Rakoniu odsłaniają  się  widoki  na  stronę  polską,  obejmujące  m.in. Kominiarski Wierch, Bystrą, Starorobociański Wierch czy Jarząbczy Wierch. Na wyciągnięcie ręki wydaje się pobliski masyw Wołowca. Na Słowacji pięknie prezentują się Rohackie Stawki i grań od Rohaczy po Salatyński Wierch.

ze Słowacji z Bufetu Rohackiego na Rakoń (przez Zabrat)

  • Czas przejścia: 3:00 h Dolinie Rohackiej – Bufet Rohacki – Zabrat – Rakoń 

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu oddalonym 1,5 km od schroniska na Zwierówce, gdzie zostawić można samochód. Doliną Rohacką do Rohackiego Bufetu prowadzi asfaltowa droga zamknięta dla ruchu pojazdów (poza uprzywilejowanymi).

W odróżnieniu od swojej odpowiedniczki z okolic Morskiego Oka, jest ona jednak dostępna dla rowerzystów. Przejście znakowanego na czerwono odcinka z parkingu do bufetu zajmuje ok. 50 minut.

Z rozległego placu wchodzimy na odchodzący w kierunku północnym zielony szlak, wiodący początkowo lasem, następnie zaś wśród kosodrzewiny i łąk. Podejście stromymi zakosami jest nieco męczące, jednak obfituje w przepiękne widoki na okolice Rohaczy.  Przełęcz Zabrat osiągamy po 45 minutach od Rohackiego Bufetu.    Z przeciwnej strony dołącza tu żółty szlak z Doliny Łatanej (opisany powyżej).

Z przełęczy  na  Rakoń  idziemy  szerokim  grzbietem  bez  żadnych  trudności.  Po  ok. 30 minutach jesteśmy na szczycie, z którego podziwiać możemy wspaniałą panoramę obejmującą m.in. Kominiarski Wierch, Bystrą, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch, Wołowiec oraz słowacką grań od Rohaczy po Salatyński Wierch.

Z Rakonia wejść możemy jeszcze na pobliski Wołowiec (30 min., nieznaczne trudności terenowe).

Rakoń
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ