Przełęcz pod Kopą po słowacku Kopské sedlo jest szeroką i trawiastą przełęczą na Słowacji, która znajduje się na głównej grani Tatr. Znajduje się na wysokości 1750 m.n.p.m., przełęcz znajduje się na granicy pomiędzy Tatrami Wysokimi i Bielskimi.

Jak Dojść? Szlaki

Na Przełęcz pod Kopą przez Dolinę Czarną Rakuską

  • Czas przejścia: 4:00 h | Tatrzańska Kotlina – Schronisko pod Szarotką – Wielki Biały Staw – Przełęcz pod Kopą

Wycieczka na Przełęcz pod Kopą, położoną na granicy Tatr Bielskich i Wysokich. Wyruszamy z Tatrzańskiej Kotliny, miejscowości zlokalizowanej przy drodze głównej biegnącej od Łysej Polany, kilka kilometrów za Zdziarem. Wchodzimy tu na zielony szlak, prowadzący początkowo  równolegle  z  niebieskim.  Szeroką,  płaską  ścieżką  w około 30 minut docieramy do rozdroża. Znaki niebieskie wiodą prosto, my zaś skręcamy w prawo za znakami zielonymi.

Trasa trawersuje zbocze, biegnąc w głąb Doliny Czarnej Rakuskiej, nieco powyżej jej dna. Wędrujemy przez las, widoki są zatem ograniczone, gdzieniegdzie w oddali dostrzec możemy jednak szczyty Tatr Wysokich, m.in. Kieżmarski Szczyt. Trzeba przyznać, że odcinek ten jest dość monotonny, ale i niezbyt męczący. Po godzinie od ostatniego rozdroża dochodzimy do budynku Schroniska pod Szarotką.

Kilka minut drogi za schroniskiem znajduje się rozległa polana, z której podziwiać możemy wznoszącą się powyżej grań Tatr Bielskich. Za polaną ścieżka ponownie wiedzie przez las, tym razem już mocniej ku górze, obchodząc zbocza Bujaczego Wierchu. Wkrótce teren staje się jednak bardziej płaski. Wychodzimy z lasu, który ustępuje miejsca bujnym trawom i rzadkiej kosodrzewinie. Wędrujemy u podnóża grupy Jatek, wyróżniających się jasnymi, wapiennymi skałami wystającymi ponad zielonymi stokami. Po przeciwnej stronie, w oddali widzimy natomiast potężne szczyty grani Tatr Wysokich od Kieżmarskiego do Jagnięcego.

Po pewnym czasie, w pobliżu kopulastego masywu Bielskiej Kopy szlak skręca w lewo. Podchodzimy na próg Doliny Białych Stawów na granicy Tatr  Bielskich i Wysokich       i docieramy nad brzeg Wielkiego Białego Stawu. Można tu dojść także przez Dolinę Białej Wody Kieżmarskiej.

Przy jeziorze odbijamy w prawo, od tej chwili trzymając się niebieskich znaków. Szlak wznosi się wśród kosodrzewiny w kierunku wcięcia w grani. Nie jest to jednak jeszcze cel  naszej  wycieczki,  lecz   Wyżnia   Przełęcz   pod   Kopą.   Osiągamy   ją   po   około 30 minutach od Białego Stawu. Fantastycznie prezentuje się stąd Jagnięcy Szczyt, w dole w całej okazałości podziwiać możemy Dolinę Białych Stawów.

Z Wyżniej Przełęczy pod Kopą łagodną ścieżką schodzimy w kilka minut na Niżnią Przełęcz pod Kopą, zwaną także po prostu Przełęczą pod Kopą. To przez nią  przebiega właściwa granica pomiędzy Tatrami Wysokimi a Bielskimi. Jak na dłoni widać także różnicę w krajobrazie obu pasm. Potężne, skaliste urwiska Kieżmarskiego Szczytu, Łomnicy czy Durnego Szczytu wyraźnie kontrastują z otaczającymi przełęcz trawiastymi zboczami.

Z Przełęczy pod Kopą kontynuować możemy wycieczkę niebieskim szlakiem do Doliny Jaworowej, przejść zielonym przez Szeroką Przełęcz Bielską do  Zdiaru  (opisy w dalszej części rozdziału) lub wrócić tą samą drogą.

Na Przełęcz pod Kopą przez Dolinę Zadnich Koperszadów

  • Czas przejścia: 3:00 h | Jaworzyna Tatrzańska – Polana pod Muraniem – Przełęcz pod Kopą

Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Jaworzyna Tatrzańska, zwanej dawniej także Jaworzyną Spiską, zaledwie 3 kilometry od przejścia granicznego na Łysej Polanie. Przy zakolu głównej szosy znajduje się wejście na zielony szlak turystyczny, prowadzący w głąb Doliny Jaworowej. Szeroka i płaska początkowo droga wiedzie wzdłuż koryta Jaworowego Potoku. Po około 30 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Skręcamy w lewo, podążając od tej chwili za niebieskimi znakami.

Trasa wyprowadza nas na Polanę pod Muraniem (Polanę Gałajdową). Roztacza się stąd wspaniały widok na okoliczne szczyty Tatr Wysokich, szczególnie okazale prezentują się Kołowy Szczyt i Lodowy Szczyt. Za polaną ścieżka wchodzi do lasu, mijając wkrótce niewielki wąwóz u wylotu Doliny Zadnich Koperszadów, największej odnogi Doliny Jaworowej.

Idziemy wzdłuż Koperszadzkiego Potoku, dwukrotnie przekraczając jego koryto. Szlak biegnie na zmianę przez las i trawiaste polany, na których dobrze widoczne stają się pobliskie wzniesienia Tatr Bielskich. Teren stopniowo wznosi się, ale podejście nie jest zbyt ostre i męczące. Wśród łąk wysokogórskich trawersujemy zbocza Płaczliwej Skały i po 2,5 upływie około 2,5 godziny od ostatniego rozdroża bez trudności wchodzimy na siodło  Przełęczy pod Kopą.  Przebiega tędy granica pomiędzy  Tatrami  Bielskimi    i Wysokimi.

Z Przełęczy pod Kopą warto przejść na sąsiednią Wyżnią Przełęcz pod Kopą, na której lepiej widać będzie także różnice w budowie geologicznej i krajobrazie obu pasm.    W dole otworzy się nam także widok na Dolinę Białych Stawów. Możemy zejść nią na południową stronę Tatr. Inną opcją kontynuowania wycieczki jest zielony szlak, prowadzący przez Szalony Przechód i Szeroką Przełęcz Bielską do Zdziaru.

Przełęcz pod Kopą
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ