Pełna nazwa przełęczy to Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem (2307 metrów) i znajduje się w głównej grani Tatr (pomiędzy mięguszowieckimi Szczytami – Pośrednim i Czarnym). Przełęcz jest bardzo dobrze widoczna nawet z Morskiego Oka. Przełęcz Pod Chłopkiem jest najwyżej położoną polską przełęczą do której prowadzi szlak turystyczny.

Trasa na Przełęcz Pod Chłopkiem

Droga do przełęczy jest jednym z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Na szlaku znajdziemy nieliczne ubezpieczenia i bardzo dużą ekspozycję. Trasa godna polecenia osobom, które są odporne na ekspozycję.

 Z Czarnego Stawu zielonym szlakiem przez wierzchołek Kazalnicy.

  • Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2 h

Początkowa trasa jest łatwa – szlak prowadzi nas kamiennymi schodami wśród kosodrzewiny. Po 200 metrach docieramy do trawiastego spłaczenia, skąd trasa odbija w kierunku Kazalnicy przez rumowiska skalne. Dalej szlak prowadzi na ścianę Kazalnicy, którą trawersujemy, aż do momentu gdzie dochodzimy do stromego żlebu. Tutaj osiągamy Kocioł Mięguszowiecki (zwany też Bańdziochem). Przez kilka minut obchodzimy kocioł wśród głazów, które wypełniają kocioł. Przed nami trudny odcinek, gdzie będziemy musieli przejść rynnami skalnymi. Rynny skalne zawierają w większości wyrzeźbione fragmenty na które powinniśmy stawiać stopy. W niektórych miejscach skalna rynna może być bardzo krucha.

Gdy znajdziemy się powyżej Kazalnicy trasa będzie nas prowadzić granią w kierunku Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego, by potem skierować nas w prawo na trawers jego zbocza. Będziemy szli Galeryjką (wąską i mocno eksponowaną ścieżką). Ten fragment jest szczególnie niebezpieczny, gdy podłoże jest mokre lub oblodzone. W tym miejscu nie ma żadnych sztucznych ułatwień, dlatego warto trzymać się jak najbliżej ściany. Krótko po tym fragmencie dotrzemy do skalnej rynny, gdzie będziemy musieli rozpocząć wspinaczkę. Tuż przed przełęczą czeka nas ostatnia przeszkoda i jest to bardzo wąska ścieżka nad przepaścią. W najbardziej wąskim fragmencie rekomendujemy przysunąć się do ściany przodem i powoli bokiem stawiać krok za krokiem. Po pokonaniu tej ścieżki po kilku minutach będziemy już na Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem.

Przełęcz Pod Chłopkiem
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ