Krzyżne (2112 metrów) przełęcz w Tatrach Wysokich znajdująca się na krańcu Orlej Perci. Znajduje się pomiędzy doliną Pańszczycą a Doliną Roztoki. Krzyżne jest jednym z bardziej znanych punktów widokowych w Tatrach Wysokich. Z przełęczy możemy podziwiać widok na całe Tatry Wysokie i Bielskie. W latach 1903 – 1906 przez Krzyżne została poprowadzona Orla Perć, która zaczynała się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i biegła przez Wołoszyn, Buczynowe Turnie, Granaty, Kozi Wierch aż do Zawratu. Ten szlak na Krzyżne został zamknięty w roku 1932 i od tej pory przełęcz jest jednym z krańców Orlej Perci.

Trasy na Krzyżne

Przez Orlą Perć

Pełen opis przejścia Orlej Perci znajdziesz tutaj.

 Na Krzyżne z Hali Gąsienicowej

  • Czas przejścia: 2:40 h

Trasa jest dłuższą opcją w porównaniu z trasą z Doliny Pięciu Stawów Polskich, jednak jest znacząco łatwiejsza i bardziej dostępna nawet dla turystów bez większego doświadczenia.

Szlak zaczynamy od wyjścia z Hali Gąsienicowej jest oznaczony żółtym szlakiem i prowadzi nas na wschód. Szlak prowadzi nas wąską i krętą ścieżką. Za drewnianym mostkiem od szlaku odłącza się zielony szlak, my natomiast pozostajemy dalej na żółtym. Chwile po rozwidleniu wychodzimy z lasu.

Kończy się las i zaczyna kosodrzewina. W niektórych miejscach można zauważyć Kościelca i Świnicę. Dochodzimy do miejsca gdzie szlak przecina Pańszczycki Żleb, na której możemy pokonać dość ciekawą kamienną rynnę. Potem zaczynamy schodzić w dół aż do Doliny Pańszczycy, w niektórych fragmentach jest bardzo stromo. Wkrótce odkrywa się przed nami Koszysta wraz z granią Orlej Perci. Przechodzimy dalej przez mały strumyk i dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Na lewo odbija czarny szlak, który prowadzi do zielonego.

Z tego miejsca zaczyna się kamienny chodnik prowadzący zakosami do Czerwonego Stawu. Kosodrzewina zaczyna zanikać, a teren staje się coraz bardziej “surowy”. Szlak zaczyna łagodnieć za Stawem, zaczynamy przechodzić po prawej stronie koło Małej Kopy, potem po lewej koło Wielkiej Kopy. Wraz z większą wysokością teren zaczyna być coraz bardziej strony. Na prawo możemy podziwiać Orlą Basztę.

Podchodząc należy koniecznie uważać na rumowisku. Wiele kamieni nie jest stabilnych i łatwo o utratę równowagi. Zimą bezpieczniejsze jest podejście przy ścianach skalnych.

Gdy zaczniemy zauważ kępy traw na szlak to oznaka, że Krzyżne jest już blisko. Po prawie 3 godzinach od wyjścia powinniśmy dotrzeć na przełęcz.

 Na Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich

  • Czas przejścia: 2:00 h

Najkrótsza drogą dojścia na Krzyżne jest trasa z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do tego podczas wchodzenia na przełęcz można podziwiać panoramę na Tatry Bielskie i Wysokie.

Drogą zaczynamy wchodząc na niebieski szlak spod schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Idziemy prosto na zachód szlakiem wzdłuż brzegu stawu Przedniego, Małego a potem Wielkiego Stawu Polskiego. Dalej przechodzimy przez drewniany mostek, za którym teren zaczyna się wznosić. Idziemy kawałek przez kosodrzewinę i dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Skręcamy w prawo i wchodzimy na żółty szlak, który prowadzi bezpośrednio na Krzyżne.

Trasa na początku prowadzi nas wśród traw i kosodrzewiny. Sam szlak prowadzi nas łagodnie ku górze po kamiennej ścieżce. Docieramy do Buczynowej Dolinki skąd świetnie prezentuje się Wielka Siklawa i szczyty Orlej Perci. Dalej idziemy wąską ścieżką, która znajduje się blisko urwiska. Przechodzimy przez Szeroki Żleb Buczynowy przez który spływa potok. Potok niżej współtworzy wodospad Buczynową Siklawę.

Po pół godzinie szlak zacznie coraz mocniej się wznosić. Szlak zacznie podążać zakosami, a dali wzdłuż Żlebu pod Krzyżne, który opada z przełęczy. Teraz w tym miejscu jest sromy, jednak nie prowadzi bezpośrednio nad przepaściami. W niektórych fragmentach szlaku koniecznie będzie trzeba pomóc sobie rękami przy podejściu.

Dochodzimy do Kopy pod Krzyżnem, skąd czeka nas trawers. Po pokonaniu ostatniej przeszkody trafiamy na przełęcz Krzyżne.

Nazwa Krzyżne

Nazwa przełęczy została wzięta od jej miejsca położenia. W miejscu przełęczy krzyżują się trzy grzbiety. W niektórych przewodniach jest nazywana Krzyżnem Polskim lub Krzyżnem Wołoszyńskim.

Krzyżne
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ