Ornak to szczyt grzbietu górskiego o takiej samej nazwie w Tatrach Zachodnich, oddzielającego górną część Doliny Kościeliskiej od górnej części Doliny Chochołowskiej.

Z Ornaku zobaczymy:

  •  Na wschodzie widoczna jest Krzesanice (2122 m n.p.m.), Tomanowy Wierch (1977 m n.p.m.) i Smreczyński Wierch (2066 m n.p.m.).
  • Na południu widoczna jest Bystra (2248 m n.p.m.) i Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.).
  • Na zachodzie Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), w dole Dolinę Starorobociańską, a za nim liczne szczyty Tatr Zachodnich.

Wierzchołek jest trawiasty i skalisty.

Płaski wierzchołek Ornaku jest trawiasty i nieco skalisty. Stoi Ornaku swego czasu stanowiły teren wypasowy:

  • Hali Stara Robota (stoki zachodnie),
  • Hali Ornak (stoki wschodnie).

Jako, że wypasu już nie ma to w dolnej części Ornak zarósł lasem lub kosówką. Zbocze porasta murawa z czerwieniącymi pędami situ skuciny, tylko wierzchołek jest skalisty.

Trasy na Szczyt

Na Ornak można dostać się z Doliny Chochołowskiej lub z Doliny Kościeliskiej

 Droga ze Schroniska Ornak na Ornak

  • Czas przejścia 3:00 h (↓ 2:30 h)

Wycieczkę zaczynamy od przejścia całej Doliny Kościeliskiej. Po dotarciu do schroniska Ornak, wybieramy żółty szlak na Przełęcz Iwanicką. Żółty szlak na początku prowadzi do Małej Polany Ornaczańskiej skąd odbija w prawo. Trasa na początku prowadzi łagodnie w górę, jednak im bliżej masywu Ornaku tym podejście staje się coraz bardziej strome. Podejście nie jest trudne, ani niebezpieczne, gdyż szlak jest wyłożony kamieniami, jest za to bardzo męczące.

Po godzinie powinniśmy dotrzeć do Przełęczy Iwaniackiej, która znajduje się pod zboczami Kominiarskiego Wierchu. Przed rokiem 1988 na Kominiarski Wierch prowadził szlak z przełęczy, jednak został on zamknięty. Na przełęczy wybieramy zielony szlak i zmierzamy w kierunku Ornaku. Las ze szlaku szybko znika i zaczyna się kosodrzewina. Praktycznie całą drogę idziemy w kosodrzewinie. Po lewej strony możemy zobaczyć Ciemniaka natomiast za nami znajduje się Kominiarski Wierch. Nie ma na szlaku kamiennej ścieżki jest za to ścieżka wśród głazów, która jest dość śliska w czasie deszczu, jednak im bliżej szczytu tym mniej głazów, a ścieżka jest bardziej wydeptana.

Ornak posiada trzy kulminacje z których najwyższy jest Zadni Ornak (1867 m).  Ze szczytu rozciąga panorama na Tatry Zachodnie.

Droga z Doliny Chochołowskiej na Ornak

  • Czas przejścia 3:10 h (↓ 2:30 h)
Ornak
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ