Nosal (1206 m) łatwo dostępny szczyt z Zakopanego przez co popularny wśród turystów. Szczyt wznosi się nad Kuźnicami i znajduje się między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską.

Z Nosala rozciąga się panorama na tatrzańskie szczytu i Zakopane, aby pokonać całą grań Nosala potrzebować będziemy 1h i 30 min.

Nazwa szczytu

Góra została nazwana Nosalem przez nietypowy kształt skał od północno-zachodniej strony które przypominają nos.

Trasa Narciarska

Narciarzom Nosal z pewnością kojarzy się z legendarną trasą „K” – była to najtrudniejsza trasą narciarską w Polsce, która jest obecnie już nieczynna. To na niej rozegrano zawody o Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn w 1974 roku.

Urwisko

Urwisko znajduje się po strony północno-zachodniej i zachodniej. Z samego wierzchołka opada strome urwisko, gdzie zdarzają się wypadki w tym śmiertelne. To urwisko było też wybierane przez samobójców.

Swego czasu zachodnie ściany Nosala są popularne wśród taterników, gdzie znajduje się blisko 30 dróg wspinaczkowych, jednak Tatrzański Park Narodowy zakazał w tym miejscu wspinaczek.

Jaskinia “Dziura pod Nosalem”

W północno-zachodniej części Nosala znajdziemy jaskinię “Dziura pod Nosalem”. Jaskinia jest pozioma i długa na 12 metrów.

W ostatnich latach osuwisko zamknęło otwór jaskini i stała się niedostępna.

Szlak – Jak Dojść?

z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz

  • Czas przejścia: 35 min | Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Nosal

Zielony szlak w Kuźnicach zaczyna się za kładką nad potokiem. Po odejściu od kasy TPN skręcamy w lewo i idziemy cały czas zielonym szlakiem. Równolegle do naszego będzie prowadził jeszcze niebieski szlak. Droga początkowa jest wyłożona kamieniami, które potrafią być bardzo śliskie w deszczowe dni. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków.

Niebieski szlak odbija w prawo i prowadzi do Hali Gąsienicowej, my trzymamy się zielonego szlaku i idziemy prosto. Trasa będzie zakręcać powoli coraz bardziej w lewo, aż dojdziemy do wygodnej ścieżki, którą dojdziemy na Nosalową Przełęcz. Tutaj do rozdroża dołącza jeszcze żółty szlak z Doliny Olczyskiej. Idziemy dalej w górę zielonym szlakiem, gdzie teren powoli zaczyna się wznosić. Im bliżej szczytu tym mniej drzew, a coraz więcej skał. Tuż pod szczytem będzie potrzebna pomoc rąk, aby móc pokonać fragment szlaku. Po 35 minutach powinniśmy już być na szczycie.

 z Zakopanego

  • Czas przejścia: 40 min

Najpopularniejsza trasa gdyż prowadzi z samego Zakopanego. Droga zaczyna się pomiędzy Rondem Jana Pawła II w Zakopanem, a Kuźnicami. Idziemy ulicą Bulwary Słowackiego i kierujemy się w górę płynącego obok potoku, docierając do budki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Droga biegnie prosto w stronę tamy w Kuźnicach, w lewo odbija natomiast zielony szlak na Nosal.

Ścieżka od razu zaczyna wznosić się, miejscami wyłożona jest kamiennymi lub drewnianymi schodkami. Idziemy przez las, dość mocno w górę. Po ok. 20 minutach szlak łagodnieje, a drzewa przerzedzają się, ukazując widoki ciekawe formacje skalne, charakterystyczne dla okolic szczytu Nosala. Jedna z nich przypomina kształtem

Nosal
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ