Małołączniak (2096 metrów) jest szczytem w Tatrach Zachodnich i należy do masywu Czerwonych Wierchów.

Szlaki prowadzące na Małołączniak

Na Małołączniak z Doliny Małej Łąki

Czas przejścia: 4:00 h

Trasa zaczyna się od wejścia do doliny, które znajduje się w południowej części Kościeliska. Znajdziemy tutaj wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz początek dwóch szlaków żółtego (prowadzącego na Kondracką Przełęcz) i niebieskiego na Małołączniak. Na początku biegną one równolegle obok siebie. Szlak na początku prowadzi nas ścieżką przez las, równolegle do szlaku płynie Małołącki Potok. Szlak zaczyna się lekko wznosić i po chwili docieramy do rozdroża, tutaj żółty szlak odbija, my jednak trzymamy się niebieskiego.

Potem podążamy drogą pod górę odcinkiem reglowym. Po 30 minutach od rozdroża trafiamy na Miętusią Polanę. Przysłop Miętusi to odpowiednie miejsce na odpoczynek, możemy stąd zauważyć masyw Czerwonych Wierchów i na zachodzie Kominiarski Wierch.

Przysłop Miętusi przecina kilka szlaków, my idziemy dalej niebieskim. Za polaną wchodzimy jeszcze raz do lasu, którym będziemy szli przez 30 minut, potem wyjdziemy z lasu, a szlak zacznie się wznosić. Zaczynają się trawy i kosodrzewina, pojawiają się piarżyska i wapienne skały. Obchodzimy Kobylarzową Turnią i wkraczamy do Kobylarzowego Żlebu. Żleb przypomina wąwóz i dalej prowadzi nas przez rumowisko skalne. Na samym dole żlebu do pokonania mamy mały próg, który zabezpieczony został łańcuchem. Szlak dalej prowadzi nas kamienną ścieżką wśród wapiennego krajobrazu.

Po dłuższym czasie dochodzimy do Czerwonego Grzbietu. Teraz przed nami ostatni etap podejścia na Małołączniak. Podejście prowadzi szeroką drogą aż na sam szczyt. Gdzieniegdzie zbocza są podcięta stromymi urwiskami.

Historia

Zanim Małołączniak należał do Tatrzańskiego Parku Narodowego to był wypasany, aż po sam szczyt. Nadmierny wypas na stokach spowodował erozję gleby na stokach. Po włączeniu do TPN wypas został zaprzestany, a stoki się zregenerowały.

Góra cieszy się dużym zainteresowaniem przez co na szlaku prowadzącym przez górę występuje duża erozja spowodowana zadeptywaniem szlaku (szczególnie na Czerwonym Grzbiecie).

Małołączniak
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ