Łomnicki Staw (po słowacku Skalnaté pleso) znajduje się w słowackich Tatrach Wysokich, położony w Dolinie Łomnickiej, pod południowymi stokami Łomnicy.

Szlaki – Jak Dojść?

Nad Łomnicki Staw

  • Czas przejścia: 2:30 h | Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw

Istnieją dwie opcje dotarcia nad Łomnicki Staw. Pierwsza to skorzystanie z kolejki gondolowej podzielonej na dwa odcinki. Z dolnej stacji w Tatrzańskiej Łomnicy do stacji pośredniej Start kursuje 4-osobowy wagonik, zaś wyżej do Łomnickiego Stawu nowa 15-osobowa gondola. Podróż kolejką trwa kilkanaście minut.

Drugi wariant to oczywiście wędrówka piesza. Zielony szlak bierze początek niedaleko hotelu Praha w Tatrzańskiej Łomnicy przy dawnej dolnej stacji kolejki. Wznosi się delikatnie odkrytym terenem, po około 30 minutach przecinając asfaltową drogę prowadzącą z innego punktu miejscowości (bliżej dolnej stacji nowej kolejki). Szlak wiedzie ścieżką ścinając nieco zakole drogi, po kilku minutach ponownie jednak do niej dołącza i biegnie razem aż do budynku stacji pośredniej Start. W oddali dostrzec można górujący nad okolicą masyw Łomnicy.

W prawo odchodzi stąd znakowana na niebiesko trasa, którą przejść można do Doliny Białej Wody Kieżmarskiej. My trzymamy się nadal zielonych znaków. Ścieżka prowadzi teraz mocno przerzedzonym lasem wzdłuż dwóch wyciągów – dawnego i obecnego. Po pewnym czasie skręca w lewo, pnąc się wśród głazów i kosówek aż do połączenia  z Magistralą Tatrzańską. Odbijamy tam w prawo, w kilka minut dochodząc najpierw  do niewielkiego Schroniska Łomnickiego, następnie zaś do budynku stacji kolejki linowej nad Łomnickim Stawem. W pobliżu jeziora położone jest również obserwatorium astronomiczne.

Znad Łomnickiego Stawu wjechać można czerwonym wagonikiem kolejki linowej na Łomnicę lub wyciągiem krzesełkowym na położoną niżej Łomnicką Przełęcz. Istnieje również możliwość kontynuowania wycieczki pieszo Magistralą do Zielonego Stawu Kieżmarskiego (opis w dalszej części przewodnika).

Od Hrebienoka do Łomnickiego Stawu (Magistrala Tatrzańska)

  • Czas przejścia: 2:15 h | Hrebienok – Schronisko Zamkovskiego – Łomnicki Staw

Opis trasy rozpoczynamy od Hrebienoka, czyli Smokowieckiego Siodełka, na które ze Starego Smokowca można dotrzeć pieszo lub kolejką terenową. W zależności od tego którą opcję wybierzemy, do całkowitego czasu wycieczki doliczyć należy zatem od 20 minut do jednej godziny.

Wchodzimy na czerwony szlak, biegnący przez las do skrzyżowania ze znakowaną na niebiesko trasą (30 min). Jeśli mamy czas, warto zejść kawałek w dół do Rainerowej Chaty i Wodospadów Zimnej Wody (8.3.). Trzymając się naszej trasy, idziemy prosto, za prowadzącymi równolegle czerwonymi i zielonymi znakami. W kilka minut dochodzimy do mostu, z którego podziwiać można efektowny Wodospad Olbrzymi, liczący ok. 20 metrów wysokości. Wkrótce docieramy do rozdroża nieopodal drewnianego budynku Schroniska Zamkovskiego. Magistrala Tatrzańska, którą wędrujemy, skręca tu ostro w prawo (prosto wiedzie zielony szlak w głąb Doliny Małej Zimnej Wody).

Ścieżka prowadzi w górę przez las, trawersując następnie zbocza opadające na południe z Łomnickiej Grani. Po pewnym czasie drzewostan zastąpiony zostaje krzewami kosodrzewiny, tym samym odsłaniają się również widoki na położone poniżej doliny i ich otoczenie. Szczególnie okazale prezentuje się masyw Pośredniej Grani. Teren w dalszym ciągu wznosi się. Idziemy wygodną, niezbyt męczącą ścieżką, po nieco ponad godzinie od ostatniego rozstaju dróg dochodząc do niewielkiego Schroniska Łomnickiego. Warto odnotować, że jego chatarem (gospodarzem) jest rekordzista wśród tatrzańskich tragarzy Laco Kulanga. Swego czasu wniósł on do Schroniska Zamkovskiego ładunek o masie 207 kg!

Tuż powyżej schroniska znajduje się budynek stacji kolejki linowej na Łomnicę, a za nim lustro Łomnickiego Stawu. Jak na dłoni widać stąd masyw Łomnicy oraz Łomnicką Przełęcz, na którą prowadzi stąd wyciąg krzesełkowy. W pobliżu jeziora położone jest również obserwatorium astronomiczne.

Łomnicki Staw
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ