Lodowa przełęcz (po słowacku Sedielko) znajduje się w głównej grani Tatr pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Lodową Kopą.

Jak Dojść? Szlaki

Na Lodową Przełęcz przez Dolinę Pięciu Stawów Spiskich

  • Czas przejścia: 4:15 h | Hrebienok – Schronisko Zamkovskiego – Schronisko Téryego – Lodowa Przełęcz

Opis trasy rozpoczynamy od Hrebienoka, czyli Smokowieckiego Siodełka, na które ze Starego  Smokowca  można   dotrzeć   pieszo   lub   kolejką   terenową . W zależności od tego którą opcję wybierzemy, do całkowitego czasu wycieczki doliczyć należy zatem od 20 minut do jednej godziny.

Wchodzimy na czerwony szlak, biegnący przez las do skrzyżowania ze znakowaną na niebiesko trasą (30 min). Jeśli mamy czas, warto zejść kawałek w dół do Rainerowej Chaty i Wodospadów Zimnej Wody. Trzymając się naszej trasy, idziemy prosto, za prowadzącymi równolegle czerwonymi i zielonymi znakami. W kilka minut dochodzimy do mostu, z którego podziwiać można efektowny Wodospad Olbrzymi, liczący ok. 20 metrów wysokości. Wkrótce docieramy do drewnianego budynku Schroniska Zamkovskiego. Kawałek wcześniej czerwony szlak odbił w prawo, od teraz podążamy już wyłącznie zielonym.

Tuż za schroniskiem znajdują się jeziora, od których pochodzi nazwa doliny. Są to: Mały (najbliżej Terinki), Pośredni, Niżni, Wielki i Zadni Staw Spiski. Do pierwszych czterech można podejść, jedynie ostatni położony jest dalej od szlaku. Trasa poprowadzona jest pomiędzy stawami, wznosząc się za nimi coraz mocniej. Podziwiać możemy piękny krajobraz doliny z górującymi nad nią Pośrednią Granią, Lodowym Szczytem, Baranimi Rogami czy Łomnicą. Po 45 minutach od opuszczenia schroniska dochodzimy do skrzyżowania szlaków w Lodowej Dolince. W lewo skręca żółty na Czerwoną Ławkę, my odbijamy lekko w prawo za zielonymi znakami.

Dobrze widzimy już cel naszej wycieczki, czyli Lodową Przełęcz, położoną pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Lodową Kopą. Ścieżka prowadzi wśród rumowisk skalnych, mijając po drodze okrągły Lodowy Stawek. Kawałek za nim docieramy do podnóża stożku piargowego opadającego spod przełęczy. Podchodzimy bardzo kruchym terenem, wchodząc następnie do wąskiego żlebu. Podejście jest bardzo strome, ale nie zawiera większych trudności. Duża w tym zasługa drewnianych belek tworzących swego rodzaju schody i ułatwiających pewniejsze stawianie kroków na tym wyjątkowo sypkim podłożu. Pod samą przełęczą pomagamy sobie natomiast krótkim ciągiem przytwierdzonych do skał łańcuchów.

Lodowa Przełęcz to najwyższej położona przełęcz w Tatrach dostępna szlakiem turystycznym. Wspaniale prezentuje się z niej szczególnie Jaworowy Mur, na dalszym planie dobrze widoczny jest również masyw Gerlacha. Z przełęczy zejść można do Doliny Jaworowej i zakończyć wycieczkę we wsi Jaworzyna Tatrzańska blisko polskiej granicy.

Lodowa Przełęcz
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ