Kościelec – 2155 m, dzięki swojej strzelistej sylwetce, która z daleka przypomina piramidę jest jednym z bardziej charakterystycznych szczytów Tatr. Z powodu nietypowego wyglądu szczytu nadano mu nazwę Kościelec, gdyż jego kształt przypomina dach kościoła. Jeśli jednak patrzymy na szczyt z Halli Gąsienicowej to wygląda on jak piramida.

Z Kościelca można podziwiać bardzo dobrze widoczną Świnicę, wraz z całą granią Orlej Perci, która się od Świnicy rozciąga. W oddali zauważymy Rysy wraz z Wysoką. Tylko ze szczytu Kościelca zobaczymy na raz wszystkie jeziora w Dolinie Gąsienicowej.

Zachodnia ściana Kościelca jest popularna wśród taterników. Najtrudniejszą drogą na szczyt jest tzw. “Sprężyną” oceniana według taternickiej skali trudności na VI+.

Szlak na Kościelec

Karb – Kościelec

Trudny szlak bez żadnych sztucznych ułatwień (informują o tym znaki na przełęczy). Czas przejścia z przełęczy na szczyt: 50 min, ↓ 40 min.

Podejście po zboczu na Kościelca wydaje się strome i trudne, gdzie tak naprawdę jest nachylone pod kątem 30 stopni. Po rozpoczęciu drogi na szczyt na pierwszą przeszkodę natrafimy po kilku minutach, gdy dojdziemy do sporego progu skalnego, który przecina całe zbocze. W tym miejscu nie znajdziemy żadnych sztucznych ułatwień, dlatego pokonujemy ten fragment podpierając się nogami i pomagając sobie rękami.

Dalej trawersujemy płyty skalne, które w deszczowy dzień mogą być mokre. Na szlaku koniecznie będziemy musieli w wielu miejscach pomagać sobie rękami, gdyż nigdzie na szlaku nie znajdziemy sztucznych ułatwień. Na dość trudny fragment natrafimy jeszcze pod samym szczytem, gdzie jest duże nachylenie.

Pierwsi zdobywcy

Pierwsze wejście zanotowane w roku 1845 przez Antoniego Hoborskiego. Zimą pierwszymi zdobywcami był Mieczysław Karłowicz wraz z Romanem Kordysem.

Kościelec
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ