Kopa Kondracka jest szczytem w Tatrach i najniższym szczytem należącym do Czerwonych Wierchów.

Szlaki na Kopę Kondrackę

Z Ciemniaka, Czerwonymi Wierchami

  • Czas przejścia z Ciemniaka na Kopę Kondracką: 1:10 h, ↑ 1:20 h

Doliną Małej Łąki i Kondracką Przełęczą

  • Czas przejścia od wylotu doliny na szczyt: 4 h, ↓ 3 h

Drogę zaczynamy z Gronika do której najlepiej dotrzeć busem lub samochodem. Po wejściu do Doliny Małej Łąki i minięciu kasy TPN wkraczamy na żółty szlak. Początkowa trasa jest szeroka i prowadzi wzdłuż Małołąckiego Potoku. Po dotarciu na rozdroże dalej zmierzamy żółtym szlakiem. Dalsza trasa prowadzi mocniej pod górę odcinkiem reglowym. Po godzinie drogi powinniśmy dotrzeć do Wielkiej Polany Małołąckiej. Stąd otwiera się przed nami widok na dolinę w której mocno rzucają się w oczy ściany Wielkiej i Pośredniej Turni Małołączniaka.

Przez polanę szlak biegnie wśród traw i kwiatów, po chwili znowu wkraczamy do lasu gdzie zaczyna się robić bardziej pod górę. W lesie będziemy mijać potok, a tuż za nim skończą się już drzewa. Z tego miejsca będziemy mogli zauważyć Siodłową Turnię. Dalsza ścieżka staje się bardziej surowa, a na trasie pojawią się głazy, gdzie będziemy musieli sobie pomóc rękami, aby te przeszkody pokonać. Zaczynamy wchodzić w Głazisty Żleb gdzie podłoże jest bardzo żwirowe i łatwo się poślizgnąć na drobnych kamieniach. W dole widoczna jest Wielka Polana Małołącka, a w górze widoczny powinien być żelazny krzyż Giewonta.

Finalny etap trasy na Kondracką Przełęcz prowadzi po schodkach z kamienia które prowadzą w górę zakosami. Szlak otacza kosodrzewina, a podejście jest powolne.

Na przełęczy dochodzimy do rozwidlenia szlaków, pojawia się niebieski szlak który odbija na Giewont, my jednak trzymamy się żółtego, które prowadzi bezpośrednio na Kopę Kondracką. Na szczyt prowadzi nas szeroka ścieżka północną granią Kopy Kondrackiej skierowaną w stronę Giewontu. Trasa nie jest trudna, może być natomiast męcząca. Po 45 minutach po wyjściu z przełęczy docieramy na szczyt Kopy Kondrackiej.

Historia

Kopa Kondracka była swego czasu wypasana przez pasterzy, aż po szczyt. W tamtych czasach była znaczniej bardziej trawiasta niż dzisiaj, gdyż juhasi wycinali na bieżąco kosodrzewinę, aby zwiększyć powierzchnię wypasu. Po włączeniu góry do Tatrzańskiego Parku Narodowego wypas został zaprzestany, a góra naturalnie zarasta kosodrzewiną.

Kopa Kondracka
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ