Kończysty Wierch leży na głównej grani Tatr. Znajduje się pomiędzy Starorobociańskim Wierchem a Jarząbczym Wierchem, przez te wszystkie trzy szczyty biegnie granica polsko – słowacka. Kończysty to szczyt zwornikowy – w kierunku północnym odchodzi od niego północna grań Kończystego Wierchu.

Ze Szczytu zobaczymy:

  • Dwie granie które odchodzą od Kończystego i kończą się dwoma szczytami Starorobociańskim i Jarząbczym.
  • W kierunku północno-wschodnim masyw Ornaku.
  • Na wprost w kierunku północy Trzydniowiański Wierch

Nazwa Szczytu

Szczyt pojawia się już na mapach z 1796 roku, ale pod nazwą Koncisti. Zdarza się, że szczyt jest mylony ze szczytem z Tatr Wysokich – Kończystą – gdyż ich słowackie nazwy są identyczne.

Trasy na szczyt

Na szczyt można dostać się z Doliny Chochołowskiej lub Polany Trzydniówki.

 Na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Trzydniówki

  • Czas przejścia z Polany Trzydniówki na Kończysty Wierch: 2:30 h

Trasa jest pełna widoków, a dodatkowo nie jest tak oblegana przez turystów jak Grześ, Rakoń i Wołowiec.

Polanę Trzydniówkę znajdziemy tuż przed wejściem na Polanę Chochołowską. Jeśli ruszamy z Siwej Polany to mamy do tego miejsca do przejścia całą Dolinę, natomiast jeśli ruszamy ze schroniska to trafimy do Polany po 20 minutach spaceru.

Z Polany Trzydniówki wybieramy czerwony szlak, który prowadzi nas przez las. Trasa jest typowo leśna, dlatego na początku nie natrafimy na żadne widoki, a na duże ilości błota na szlaku. Po wyjściu z poziomu leśnego idziemy w kierunku Krowiego Żlebu (dalej czerwonym szlakiem) zacznie się podejście, które będzie męczące. Po tym wejściu znowu wejdziemy do lasu, gdzie będziemy wchodzić coraz wyżej zakosami.

Po wyjściu z ostatniego lasu szlak będzie prowadzić przez kosodrzewinę. Szlak będzie robił się coraz łatwiejszy zaczną się pojawiać pierwsze widoki na Grzesia i Kominiarski Wierch. Po 20 minutach od wyjścia z lasu powinniśmy dotrzeć na Trzydniowiański Wierch.

Z Trzydniowiańskiego Wierchu rozpościera się panorama na Tatry Zachodnie. Wielu turystów tutaj wybiera drogę powrotną bezpośrednio na Polanę Chochołowską. Dalsza droga na Kończysty Wierch prowadzi zielonym szlakiem prosto granią. Początkowo szlak jest szeroki, ale z czasem się zmniejsza.

Po 20 minutach powinniśmy być po lewej stronie mieć Stawki Dudowe. Od tego momentu rozpoczyna się bezpośrednie podejście na Kończysty Wierch. Zdobycie szczytu nie jest trudne technicznie, jednak jest męczące. Po 25 minutach powinniśmy dotrzeć na szczyt.

 Na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Chochołowskiej

  • Czas przejścia z Polany Chochołowskiej na Kończysty Wierch: 2:45 h

Drogę zaczynamy z Polany Chochołowskiej. Wychodzimy ze schroniska i po przejściu 10 minut (lub 90 minut z Siwej Polany) natrafiamy na czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch. Trzeba uważać, aby nie pomylić szlaku z czerwonym Polany Trzydniówki który znajduje się kawałek dalej.

Zaczynając wycieczkę mijamy Potok Jarząbczy i wchodzimy w las. Trasa jest łatwa i nie powinna sprawiać trudności. Ten odcinek został nazwany Szlakiem Papieskim na cześć Jana Pawła 2, który tutaj był w 1983 roku. Na szlaku miniemy Wyżnią Polaną Jarząbczą, a po 25 minutach dojdziemy do polany Jarząbcze Szałasika. Tutaj kończy się Szlak Papieski.

Dalej podążamy czerwonym szlakiem, który wyprowadza nas z polany w las. Za lasem pojawi się kosodrzewina, a szlak stanie się kręty. W tym miejscu szlak jest bardzo zadbany, dlatego będziemy szli po kamienistej ścieżce. Jest to też dobre miejsce na podziwianie widoków w szczególni dobrze widoczna jest grań Tatr Zachodnich. Przy grzędzie Pośredniej Kopy szlak się robi stromy. Po 1,5h od wyjścia z polany Jarząbcze Szałasika powinniśmy być na szczycie Trzydniowiańskiego Wierchu.

Dalsza trasa wiedzie granią bezpośrednio na Kończysty Wierch. Droga jest szeroka, a potem się zwęża. Po 20 – 30 minutach powinniśmy znaleźć się na poziomie Stawków Dudowych. Znajdują się po naszej lewej stronie. To dobre miejsce na odpoczynek, bo od tego miejsca po 45 minutach powinniśmy być na szczycie Kończystego Wierchu.

Kończysty Wierch
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ