Pogoda

Szlak – Jak dojść?

Z Kuźnic na Kasprowy Wierch

Zielony szlak prowadzący z Kuźnic bezpośrednio na szczyt Kasprowego Wierchu. Pierwszy odcinek to podejście przez las na Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki liniowej. Dalsza trasa jest bardziej atrakcyjna, gdyż od niej zaczynają się widoki na Tatry Zachodnie. Podejście jest łatwe i przystępne nawet dla turystów z bardzo małym obyciem w górach.

  • Czas przejścia: 3:00 h | Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch

Drogę zaczynamy w Kuźnicach, niedaleko dolnej stacji kolejki linowej. Przed punktami usługowymi skręcamy zgodnie z drogowskazem na wyłożoną kamieniami drogę, chwilę później dochodząc do rozwidlenia szlaków. W prawo biegnie niebieski na Halę Kondratową i Giewont, my idziemy prosto i trzymamy się zielonych znaków. Po minięciu kasy TPN wchodzimy do lasu.

Pierwszy etap trasy prowadzi wzdłuż Doliny Bystrej, a dalej jej odgałęzienie do Doliny Kasprowej. Ścieżka łagodnie wznosi się, jednak podejście nie jest bardzo męczące. Na znacznym odcinku towarzyszy nam szum potoku Bystra. Niestety, jako że idziemy przez regle, walory widokowe są mocno ograniczone. Po ok. 50 minutach szlak skręca w prawo. Oznacza to, że zbliżamy się do punktu pośredniego na trasie naszej wędrówki. Wkrótce las przerzedza się – osiągamy Myślenickie Turnie, tutaj znajduje się stacja przesiadkowa na Kasprowy Wierch. Tutaj znajdziemy ławki, polankę i kamienie na których można odpocząć podziwiając przy tym widoki na Dolinę Kondratową, Giewont i Kopę Kondracką.

Za Myślenickimi Turniami szlak ponownie wkracza do lasu, potem już na stałe wychodzimy z niego tak po 30 minutach. Dalej idziemy kosodrzewiną, która jest zastąpiona trawą. Atrakcyjność widoków cały czas wzrasta im wyżej się wznosimy. Świetnie prezentuje się masyw Giewontu, którego południowe ściany są porośnięte roślinnością kontrastują z urwistymi północnymi ścianami widzianymi z Zakopanego. Dobrze widać grań biegnącą od Kasprowego w kierunku Czerwonych Wierchów, z czasem odsłaniają się dalsze szczyty Tatr Zachodnich.

Idziemy cały czas po stopniach z kamieni, co jest dość męczące i mozolne. Na trasie nie natrafimy na żadne utrudnienia dzięki czemu nikt nie powinien mieć trudności z podejściem. Czas wejścia na Kasprowy Wierch może bardzo się różnić od tego w mapach turystycznych (3h). Wielu turystów dochodzi na szczyt o wiele szybciej.

Z ciekawostek warto dodać, że przemierzenie tej trasy to jedno z wymagań na ratownika TOPR. Dopuszczalny czas wejścia w takim wypadku to 1h + wiek kandydata (w minutach).

Ze schroniska „Murowaniec”

Żółty szlak z Hali Gąsienicowej na jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów. Podejście wiedzie w pobliżu wyciągu krzesełkowego Gąsienicowa. Trasa wyłożona jest wygodnymi kamiennymi stopniami, pozwalającymi na jej przebycie nawet turystom o niewielkim doświadczeniu i umiejętnościach.

  • Czas przejścia: 1:30 h | Murowaniec – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch

Wychodząc ze schroniska na Hali Gąsienicowej idziemy w kierunku Kasprowego Wierchu żółtym szlakiem. Potem dochodzimy do rozdroża, my idziemy dalej prosto żółtym. Idziemy pod wyciągiem krzesełkowym służącym w sezonie zimowym narciarzom i niedługo potem mijamy następne skrzyżowanie, tym razem jest to zielony szlak prowadzący na przełęcz Liliowe.

Cały czas idziemy wygodnym kamiennym chodnikiem. Trasa powoli się wznosi pośród traw i kosodrzewiny. Warto na chwilę odsapnąć i spojrzeć na panoramę Doliny Gąsienicowej. Na początku drogi już widzimy cel wędrówki jest to Kasprowy Wierch wraz z górną stacją kolejki linowej. Mozolnie podchodzimy na trasie nie natrafimy na żadne urozmaicenia, droga jest łatwa i bezpieczna.

Po godzinie od wyjścia wychodzimy na grań. Teraz jesteśmy na Suchej Przełęczy, oddziela ona Kasprowy Wierch od Beskidu. Otwiera się nam widok na Tatry Słowackie, możemy zauważyć charakterystyczny Krywań i niżej położoną po drugiej stronie grani rozległą Dolinę Chichą. Stąd już zaledwie kilka minut i jesteśmy na szczycie. Dalej docieramy do wybudowanej górnej stacji kolejki. Tutaj znajduje się restauracja dla turystów. Dalej po schodach wchodzimy na właściwy wierzchołek. Tutaj znajdziemy obserwatorium metrologiczne, które jest najwyżej położone w Polsce.

 Ze Słowacji z Doliny Cichej Liptowskiej

  • Czas przejścia: 5:30 h | Dolina Cichej Liptowskiej – Kasprowy Wierch

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Podbańska, gdzie przy drodze głównej wchodzimy na żółty szlak, przekraczając po drewniany mostek na potoku Biała Liptowska. Pierwszy fragment trasy prowadzi drogą asfaltową, która w 25 minut doprowadza nas do skrzyżowania szlaków u wylotu Doliny Cichej i Doliny Koprowej. Wędrować będziemy tą pierwszą, na rozstaju skręcamy zatem w lewo za żółtymi znakami.

Trasa biegnie teraz płasko wśród polan, nadal po twardej nawierzchni. Po prawej stronie w oddali dostrzec możemy charakterystyczny masyw Krywania ze szpiczastym wierzchołkiem. Drzewostan porastający dolinę jest bardzo skąpy, przez co praktycznie przez cały czas widzimy otaczające ją szczyty, m.in. Smreczyński Wierch, Tomanowy Wierch  Polski,   zbocza  Czerwonych  Wierchów, a następnie także Suche Czuby i Goryczkową Czubę.

Wkrótce dochodzimy do tzw. Ubogich Polan, gdzie mieści się drewniana leśniczówka TANAP. Nieco dalej mijamy miejsce, gdzie od głównej drogi odchodzi w lewo dawna ścieżka na Tomanową Przełęcz, dziś już  niestety zamknięta dla ruchu turystycznego. W dalszym ciągu towarzyszy nam szum potoku Cicha Woda, spływającego tutaj malowniczymi kaskadami. Około 3 godziny po wejściu do doliny przekraczamy jego koryto, docierając na polanę Liptowski Koszar.  Znajduje się na niej kolejne rozdroże,  z czerwonym szlakiem prowadzącym na Zawory i Gładki Wierch.

Nasza żółta trasa odbija w lewo i wznosi się teraz przez las, trawersując południowe zbocza Goryczkowej Czuby. Idziemy w kierunku grani rozciągającej się pomiędzy Kasprowym Wierchem a Świnicą. Wkrótce drzewa zastępuje kosodrzewina, a ścieżka skręca decydowanie, stromymi zakosami wiodąc na Suchą Przełęcz. Ten etap jest dość męczący i może się dłużyć. Wystarczy wspomnieć, że podejście na przełęcz od Liptowskiego Koszaru trwa ponad 2 godziny. Po dojściu na grań odsłaniają się piękne widoki na otoczenie Doliny Gąsienicowej. Skręcamy w lewo i chwilę później meldujemy się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu, skąd po kamiennych schodach przechodzimy na właściwy wierzchołek.

Kasprowy Wierch
5 (100%) 3 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ