Jaskinia jest krótkim tunelem, który przebija się przez skałę na wylot. Jest częścią Wąwozu Kraków.

Opis Jaskini

Dolny otwór jaskini znajduje się kilka metrów nad dnem wąwozu Kraków, aby dostać się do wejścia musimy wspiąć się po stalowych ubezpieczeniach. Za otworem stromo zaczyna się wznosić jaskinia aż do górnego otworu. Całą długością jaskini prowadzą łańcuchy, które ułatwiają przejście. Podczas zimy niektóre fragmenty są oblodzone. Jaskinia jest w głębi ciemna przez co latarka jest konieczna.

źródło: sktj.pl

Historia

Jaskinia już od dawna była znana góralom. Pierwsze wzmianki w księgach pojawiły się w 1876 roku z Kolbenhayera.  Jaskinia już w ubiegłym wieku była z upodobaniem zwiedzana, a inteligentnym przewodnikom służyła do efektownego zaprezentowania Wąwozu Kraków (zwiedzano ją wtedy w odwrotną stronę). Jaskinię zwiedzano wówczas za pomocą drewnianych ubezpieczeń, które w 1949 zmieniono na stalowe (obecne są świeższej daty już z lat 90-tych).

O czym pamiętać?

  • Do zwiedzania jaskini potrzebować będziemy latarki.
  • Trasa jest krótka, dlatego nie potrzebujemy ciepłych ubrań.
  • Jaskinia jest udostępniana cały rok i nie są pobierane dodatkowe opłaty za jej zwiedzanie.
  • Wejście do jaskini zajmie nam ok. 25 min. Przez 10 minut będziemy przez nią przechodzić, a schodzić będziemy 25 minut.
  • Jaskinie na szlaku można ominąć, przed otworem lewą stroną poprowadzona jest ścieżka ubezpieczona klamrami i łańcuchami. Trasa ominięcia jaskini zajmuje kilka minut i kończy się przy otworzy wyjścia od jaskini. Stąd żółty szlak sprowadzana nas w dół doliny.

Szlak – Jak dojść?

z Polany Pisanej przez Wąwóz Kraków

  • Czas przejścia: 0:50 h

Szlak do Smoczej Jamy odbija w lewo w górnej części Polany Pisanej, ok. 1 godziny drogi od początku doliny. Trasa prowadzi przez malowniczy Wąwóz Kraków, stanowiący wcięcie w wapiennych skałach. Nazwa wąwozu nawiązuje do rzekomego podobieństwa formacji do uliczek krakowskiego Starego Miasta. W oparciu o to wyobrażenie nazwano nie tylko sam wąwóz, lecz również znajdujące się w nim turnie (Ratusz, Kościół, Baszta), jego rozszerzenie (rynek) oraz jaskinię (smocza Jama).

Tworzące swoisty korytarz formacje skalne oraz dno wypełnione kamieniami i gałęziami drzew nadają temu miejscu pewnej tajemniczości. Dla ruchu turystycznego udostępniona jest jedynie dolna część wąwozu.

Dość szybko (po 100 metrach) docieramy do metalowej drabinki przymocowanej do niemal pionowej ściany. Po jej przejściu pokonujemy jeszcze krótki odcinek po łańcuchach, doprowadzających pod otwór wejściowy jaskini. Do jej zwiedzania potrzebne jest własne źródło światła. Jeśli go nie mamy to możemy obejść jaskinię z boku. Zarówno to obejście, jak wnętrze jamy ubezpieczone są łańcuchami. Sama jaskinia nie jest długa, jej przejście zajmuje 10 minut.

Po wyjściu skręcamy w prawo na łagodną ścieżkę, którą bez trudności zejdziemy z powrotem na Polanę Pisaną.

Jaskinia Smocza Jama
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ