Jaskinia Mroźna znajduje się w masywie Organów, które znajdują się w zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach. Do jaskini możemy się dostać z Doliny Kościelskiej po wejściu na czarny szlak, gdzie na wysokości 1100 m n.p.m znajduje się wejście. Pełna długość jaskini to aż 773 metry. W jaskini panuje stała temperatura 6°C – dlatego warto wziąć ze sobą ciepłe ubranie.

Trasa przez jaskinię

Wejście do jaskini znajduje się w wydrążonym sztucznie tunelu stworzonym w 1952 roku, który ułatwił turystom dostęp do jaskini. Dalej jaskini prowadzi nas wąskim korytarzem Biały Potok, gdzie dzięki metalowym schodom przechodzimy nad zawaliskiem i trafiamy do Wielkiej Komory. W komorze znajduje się kilka nacieków i małe sztuczne jeziorko.

Dalej przechodzimy wąskim korytarzem do Sali Pochyłej, gdzie w Ogródku znajdują się stalagmity. Za tą salą przechodzimy do Sali Wstępnej i ostatnim korytarzem wychodzimy z jaskini.

Główny korytarz Jaskini Mroźnej, którym podążamy jest prawie cały czas poziomy. Długość trasy prowadzącej przez jaskinię to prawie pół kilometra. Na trasie natrafimy na ułatwienia w formie metalowych poręczy. Przez całą trasę prowadzi instalacja elektryczna przez co nie potrzebne jest własne źródło światła. W jaskini znajdziemy stalagmity, stalaktyty, nacieki, draperie i mleko wapienne. Najbardziej atrakcyjne nacieki znajdziemy w salce obok Ogródka.

Szlak do Jaskini Mroźnej

 z Bramy Kraszewskiego do Jaskini Mroźnej

Szlak zaczyna się spod Bramy Kraszewskiego. Szlak prowadzi nas mocno pod górę, po skalnych stopniach. Po 20 minutach powinniśmy dotrzeć pod samo wejście.

Zejście

Z jaskini wychodzimy na taras i aby zejść do doliny musimy zejść schodkami w dół. Zejście trwa ok. 10 minut. Po zejściu do doliny wychodzimy pod skałę o nazwie Sowa, która znajduje się kilka minut drogi od Polany Pisanej.

Godziny Otwarcia i Cennik

Jaskinia jest czynna codziennie w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, w miesiącach od maja do końca października.

Normalny bilet wstępu kosztuje 4 zł, a czas zwiedzania zależnie od tempa może zejść nawet do 40 minut.

Jaskinia Mroźna
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ