Grześ (słow. Lúčna) to popularny dwuwierzchołkowy szczyt leżący na grani będącej granicą słowacko-polską. Szczyt znajduje się w długiej grani, która odchodzi od Wołowca i prowadzi na północ. Na szczycie znajdziemy drewniany krzyż będący pamiątką konspiracyjnych spotkań działaczy z Polski i Słowacji.

Ze szczytu Grzesia rozciąga się rozległy widok na Tatry w kierunku Wschodnim i Południowym. Szczególnie zachwycające są widoki jesienią, gdy zbocza i szczyty wybarwiają się rudziejącym sitem skuciną, czerwonymi kępami borówek i żółtymi bliźniczki psiej trawki. Z Grzesia zobaczymy:

  • Wołowiec wraz całą granią ciągnącą się do Grzesia.
  • Na południu tuż za Wołowcem widoczne są Rohacze: Rohacz Ostry i Rochacz Płaczliwy tuż za Wołowcem, które swoim wyglądem przypominająszczyty Tatr Wysokich.
  • Grzbiety Ornaka który ciągnie się równolegle do grani na której znajduje się Grześ.
  • W oddali w kierunku wschodnim możemy zauważyć Świnicę.

Nazwa szczytu pochodzi o języka gwarowego, gdzie grześ oznaczał grzbiet lub grzędę o stokach ostro opadających. Na starych mapach był nazywany jako Hruby dopiero w 1934 roku wprowadzono nazwę Grześ.

Dawniej okolice Grzesia były wypasane, gdy jeszcze wchodziły w skład Hali Chochołowskiej. Po polskiej stronie jest to dalej własność górali zrzeszonych we Wspólnocie Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi.

Ski Touring

Grześ jest popularny wśród narciarzy. Początki nartostrady sięgają tutaj jeszcze przed II wojną światową, jednak w wyniki wojny została zamknięta, dopiero w 1956 roku została ponownie otwarta, aż do dnia dzisiejszego na Grzesiu jest dopuszczalna zimowa turystyka narciarska.

Szlaki turystyczne

Najpopularniejszą trasą wejścia na Grzesia jest szlak żółty ze schroniska na Polanie Chochołowskiej.

 żółty do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej po stronie polskiej. Czas przejścia: 1:00 h, ↑ 1:30 h

Grześ
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ