Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zajmuje ok. 100 ha i znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m. Jest jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Tatrach. Trasa prowadząca tutaj jest łatwa do pokonania, dzięki czemu trasa jest popularna wśród turystów w szczególności tych początkujących. Polana jest doskonałym miejscem na rodzinny odpoczynek. Za polaną mamy już ostatnie podejście na Gęsią Szyję.  Od lat na polanie ma miejsce kulturowy wypas owiec.

Widok z Rusinowej Polany

Z Rusinowej polany rozciąga się p iękny widok na Tatry Wysokie. Zobaczymy stąd zarówno szczyty słowackie jak i polskie m.in. Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i wiele innych.

Lokalizacja Rusinowej Polany

Na Rusinowej Polanie przecina się wiele szlaków turystycznych. Z polany możemy udać się do Palenicy Białczańskiej, na Polanę pod Wołoszynem, na Gęsią Szyję oraz do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach (oraz wrócić do Wierchu Poroniec).

Polana się bezpośrednio pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Dotrzeć tutaj można z Wierch Porońca, Zazadniej jak i Palenicy Białczańskiej.

Gęsia szyja

Góra jest prawie cały porośnięty lasem świerkowym, wyjątkiem jest tylko wierzchołek, gdzie znajdują się skały dolomitowe, które są wysokie na ok. 15 metrów nazywane Waksmundzkimi Skałkami. To ich niespecyficzny wygląd dodaje temu miejscu uroku.

Szlak – Jak dojść?

Na polanę dojść można z Zazadniej lub parkingu przy Wierchu Poroniec. Ciekawą opcją przedłużenia wycieczki jest wejście na pobliski szczyt Gęsiej Szyi.

Dojście na Rusinową Polanę

Z Zazadniej
  • Czas przejścia: 1:10 h

Niebieski szlak rozpoczyna się w okolicy Zazadniej, niewielkiej polany położonej przy Drodze Oswalda Balzera, łączącej Zakopane z Morskim Okiem. Szlak prowadzi przede wszystkim przez płaski teren wzdłuż Doliny Filipki. Dalej idziemy lasem, więc korzystanie z widoków będzie bardzo utrudnione.

Idąc dalej szlakiem natrafimy na jeszcze jedną atrakcję. Jest to Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, często wybierane za punkt wycieczek przez turystów. Swego czasu było to miejsce spotkań taterników i pielgrzymów. W tym sanktuarium wiele razy był kardynał Karol Wojtyła. Na murze który okala kaplicę znajdują się tablice, które upamiętniają osoby, które zginęły w górach.

Wychodząc z Wiktorówek pozostało już tylko kilka minut wejścia. Początkowo idziemy po kamiennych schodach potem zaczyna się ścieżka.

Z Wierchu Poroniec
  • Czas przejścia: 0:50 h

Szlak oznaczony na zielono zaczyna się niedaleko skrzyżowania prowadzącego do Łysej Polany i Bukowiny Tatrzańskiej. To tutaj znajduje się parking dla samochodów i punkt wejścia do TPN.

Pierwszy fragment szlaku prowadzi nas przez stosunkowo odkryty teren, dlatego też można podziwiać Tatry Bielskie. Po lewej stronie nad nami góruje Hawrań i część Tatr Wysokich. Trasa prowadzi nas lekko w górę, także nie powinniśmy się za bardzo zmęczyć. Ta trasa jest najbardziej spacerową trasą jaką można dojść do Rusinowej Polany. Po dłużej chwili spaceru dochodzimy do lasu, lecz szybko z niego wychodzimy. Staje się on coraz bardziej rzadszy i odsłania coraz to nowe widoki. Widoczny staje się masyw Wołoszyna i całe otoczenie Morskiego Oka wraz z Rysami, Mięguszowieckimi Szczytami i Wołowym Grzbietem.

Chwilę po pojawieniu się widoków jesteśmy na Rusinowej Polanie do której dochodzimy przy bacówce.

Dojście z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

 Rusinowa Polana – Gęsia Szyja
  • Czas przejścia: 0:40 h

Początek szlaku na Gęsią Szyję znajduje się na prawo od wejścia na Rusinową Polanę. Idziemy schodami, które zostały stworzone za pomocą drewnianych pali. Trasa nie jest w pełni zalesiona, dlatego możemy podziwiać widoki na Tatry Wysokie i Bielskie. Po kilkunastu minutach dochodzimy do lasu. Szlak jest ziemisty przez co, przy deszczu może być tutaj ślisko i błotniście. Szlak prowadzi nas lekko w górę, aby potem znowu poprowadzić w dół. Las reglowy staje się coraz bardziej rzadszy i odsłania piękną panoramę.

Teraz zaczyna się ostateczne podejście, gdzie zaraz po tym dojdziemy na szczyt Gęsiej Szyi. Szczyt to zaledwie kilka skał, których nie jest za wiele. Należy jednak zachować ostrożność i uważać na przepaść.

Gęsia Szyja i Rusinowa Polana
4.7 (93.33%) 3 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ