Dolina chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskiej części Tatr, zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Przez jej całą długość prowadzi droga, dzięki czemu świetnie nadaje się na wycieczki z dziećmi i starszymi osobami. Wiosną cieszy się szczególnym zainteresowaniem przez krokusy, które są jedną z pierwszych oznak wiosny.

Dolina jest również świetną bazą wypadową w wyższe partie gór m. in. Wołowiec lub Rohacze, ale też oferuje nie tak wymagające szczyty jak np. Grześ.

Dojście na Polanę Chochołowską z Siwej Polany

Szlak prowadzi nas przez najdłuższą dolinę polskich Tatr. Na końcu znajduje się schronisko na Polanie Chochołowskiej. Czas drogi to 2h, jednak przez ten czas możemy liczyć na piękne widoki.

 Siwa Polana – Schronisko na Polanie Chochołowskiej – Czas przejścia 2h

Dolina Chochołowska jest najdalej wysuniętą doliną na zachód w polskich Tatrach. Początek trasy do tej doliny zaczyna się w Siwej Polanie, najlepiej dostać się pod nią samochodem lub busem. Przy głównym wejściu do doliny istnieje możliwość wypożyczenia roweru, dzięki czemu będziemy mogli większość przejechać większość trasy. Jeśli posiadamy swój rower to będziemy mogli dojechać aż pod same schronisko (wypożyczonym rowerem nie można tak daleko podjechać).

Na początku trasy szlak prowadzi nas asfaltową drogą przez Siwą Polanę na której w lecie możemy spotkać wypasane owce. Miniemy na szlaku zabudowania pasterskie i krzyż który został postawiony w 1983 roku z okazji wizyty Jana Pawła II. Dalej wchodzimy do lasu, którym idziemy aż do Polany Huciska, która biegnie wzdłuż potoku Chochołowskiego.

Kiedyś na Polanie Huciska istniały huty i kopalnie rud żelaza, stąd też taka nazwa. Też w tym miejscu kończy się droga asfaltowa, a dalsza trasa prowadzi nas bitą drogą. Zaczynamy mijać formacje skalne, które są szczególnie dobrze widoczne przy Niżniej i Wyżniej Chochołowskiej Bramy. Za bramami znajduje się dawno schronisko Blaszyńskich, obecnie już nie funkcjonuje i zamiast niego funkcjonuje leśniczówka TPN. Za leśniczówką dojdziemy do rozwidlenia szlaków. Stąd możemy ruszyć na Iwanicką Przełęcz i Siwą Przełęcz przez Dolinę Starorobociańską.

Idziemy dalej zielonym szlakiem, trasa prowadzi nas mocniej pod górę, cały czas towarzyszy nam Chochołowski potok. Dochodzimy do Polany Trzydniówki (stąd można ruszyć czerwonym szlakiem na Trzydniowiański Wierch. Za polaną trasa jest już bardziej łagodna, a po 10 minutach powinniśmy już trafić na Polanę Chochołowską. Zmierzając do schroniska miniemy jeszcze zabytkowe zabudowania pasterskie, które w okresie letnim normalnie funkcjonują. Na południowym końcu polany znajduje się koniec szlaku i zarazem największe polskie schronisko.

Trasy

W Dolinie Chochołowskiej rozpoczynają się trasy widokowo w wyższe partie gór. Większość tras jest całodniowych wymagające dobrej kondycji, ale łatwe pod względem technicznym.

Z Doliny możemy rozpocząć drogę w wyższe partie gór:

  • Grzesia i Rakoń
  • Trzydniowiański, Kończysty i Starorobociański Wierch,
  • Ornak, Błyszcz i Bystra,
  • Rohacze (Ostry i Płaczliwy)

Poruszanie się po dolinie

  • pieszo, długość doliny to 7,5 km, także przejście powinno zająć 2h
  • bryczka góralska, można nią dojechać aż pod samą Polanę Chochołowską
  • kolejka turystyczna Rakoń – kursuje co 30 minut i dojeżdża do polany Huciska
Dolina Chochołowska
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ