Czerwone Wierchy są masywem górskim w Tatrach Zachodnich. Ich pasmo biegnie na granicy Polsko-Słowackiej.  Czerwone Wierchy składają się z czterech szczytów:

  • Ciemniak – 2096 m
  • Krzesanica – 2122 m
  • Małołączniak – 2096 m
  • Kopa Kondracka – 2005 m

W skład Czerwonych Wierchów wchodzą cztery szczyty. Od wschodu ku zachodowi są to: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak.

Trzon masywu Czerwonych Wierchów jest zbudowany ze skał osadowych w tym z wapieni i dolomitów, natomiast góra warstwa to gnejs i granit (skały krystaliczne). Nazwa Czerwonych Wierchów wzięła się od koloru masywu późnym latem i jesienią, wtedy to masyw nabiera koloru czerwonego, dzięki roślinie sit skucina, która go porasta.

Szlak Czerwone Wierchy

Aby przejść Czerwone Wierchy najłatwiej jest dotrzeć na Kasprowy Wierch, a następnie podążać szczytami, aż na Ciemniak.

1 fragment: Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka

Atrakcyjny widokowo odcinek, który można pokonywać w obu kierunkach. Odcinek nie powinien przysporzyć większych problemów przy dobrych warunkach pogodowych.

Trasę zaczynamy z Kasprowego Wierchu i wybieramy szlak czerwony w kierunku zachodnim na Kopę Kondracką. Trasa prowadzi w dół w kierunku Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy. Za przełęczą będziemy szli pod szczytem Pośredniego Goryczkowego Wierchu, za którym schodzimy w dół do Goryczkowej Przełęczy Świńskiej. Goryczkowa Przełęcz Świńska to najniższy punkt na tej trasie, od tego momentu będzie tylko wyżej.

Za przełęczą szlak prowadzi nas pod górę na Goryczkowa Czuba. Szlak trzyma się południowej strony grani i trawersuje zbocza Goryczkowej Czuby. W dole można podziwiać słowacką Cichą Dolinę. Dalej wchodzimy pod skalne formacje skalne Suche Czuby i omijamy je od strony południowej. W kilku miejscach należy zachować ostrożność i koncentrację, gdyż z prawej strony mijać będziemy sporych rozmiarów przepaść.

Następnie trasa prowadzi pod wierzchołek Suchego Wierchu Kondrackiego, który trawersujemy jego trawiastym zboczem. Szlak w tym miejscu jest praktycznie kamiennym chodnikiem. Zaraz za Suchym Wierchem Kondrackim trafiamy do Przełęczy pod Kondracką Kopą skąd możemy rozpocząć finalne podejście na Kopę Kondracką.

2 fragment: Kopa Kondracka – Ciemniak

Z Kopy Kondrackiej widoczny jest już następny ze szczytów Czerwonych Wierchów, czyli Małołączniak, aby do niego dotrzeć musimy pierw zejść do Przełęczy Małołąckiej. Z przełęczy przez ok. 30 minut idziemy pod górę na szczyt. Z Małołączniaka bardzo dobrze widoczna jest panorama Tatr Wysokich i Giewont. Z Małołączniaka można opcjonalnie zejść niebieskim szlakiem do Przysłopu Miętusi, my jednak trzymamy się czerwonego szlaku i zmierzamy do następnego szczytu.

Szlak z Małołączniaka prowadzi w dół, a następnie prowadzi nas na najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów, czyli Krzesanicę (2122 m). Po drodze można podziwiać urwiska znajdujące się po północnej stronie. Do Krzesanicy dochodzi się w ok. 20 minut z Małołączniaka.

Ostatnim szczytem jest Ciemniak, posiada on taką samą wysokość jak Małołączniak (2096 m). Do Ciemniaka dochodzimy w krótkim czasie, na przeszkodzie stoi tylko Mułowa Przełęcz, poniżej której znajdują się nieudostępnione turystycznie jaskinie.

Jaskinie w Czerwonych Wierchach

W zboczach Czerwonych Wierchów znajduje się kilka jaskiń nieudostępnionych dla turystów m. in:

  • Wielka Jaskinia Śnieżna posiada 23 kilometry korytarzy i 824 metrów deniwelacji czyni tą jaskinię najdłuższą i największą w Polsce, w Tatrach tylko Jaskini Cień Księżyca jest od niej większa. Znajduje się w zboczu Małołączniaka po stronie Doliny Małej Łąki. Powstała w wyniku wymywania materiały z wnętrza góry przez topniejący lodowiec, ale mimo to dzisiaj wciąż “żyje” i jest w niej woda. Odnotowano w niej obecność studni oraz aktywnych ciągów wodnych jak jeziorka, syfony i wodospady. Do tej jaskini prowadzi, aż 5 wejść. To w Wielkiej Jaskini Śnieżnej powstał zalążek polskiego taternictwa jaskiniowego.
  • Jaskinia Siwy Kocioł. Jaskinia jest długa na 1318 metrów, a jej deniwelacja to aż 295 metrów. Siwy Kocił ma charakter zawaliskowy, dlatego też posiada wiele niebezpiecznych odcinków, gdzie skały odrywają się od ścian. Z tego powodu wiele miejsc w tej jaskini nosi takie nazwy jak: Próg Rzeźników, Krwawa Salka, Maszynka do mięsa.
  • Jaskinia Miętusia posiada długość prawie 11 km i jest jedną z największych jaskiń w Tatrach. Jej rozciągłość horyzontalna to aż 1150 m, co czyni ją pod tym względem największą w Polsce.
  • Jaskinia Lodowa w zboczach Ciemniaka. W jaskini lód utrzymuje się cały rok. Szacuje się, że w jaskini znajduje się około 1500 m³ lodu. Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą z roku 1883.
  • Jaskinia Studnia znajdująca się w Kazalnicy Miętusiej. Odkryta w 1973 roku, ale przez zagruzowanie wejścia i lód eksploracja była możliwa dopiero od 1996 roku. Posiada system połączonych ze sobą pionowych studni.
  • Jaskinia Mała w Mułowej. Została nazwana Małą, gdyż ją odkryto posiadała 25 metrów długości, obecnie posiada 3863 metry. Posiada największą komorę jaskiniową w Tatrach o długości 85 metrów, szerokości 20 – 30 metrów, a wysokości dochodzącej nawet do 90 metrów.
Czerwone Wierchy
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ