Ciemniak (2090 metrów) szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów, wysunięty najbardziej na zachód. Wejście na szczyt nie powinno sprawić żadnych trudności. Szczyt był zdobywany już przez Juhasów.

Z Ciemniaka bardzo dobrze widoczna jest Dolina Kościeliska wraz Tatrami Zachodnimi. W oddali widoczne jest nawet Jezioro Orawskie znajdujące się w Słowacji.

Trasy na Ciemniaka

 Przez Dolinę Tomanową na Ciemniaka 

  • Czas przejścia: 3:30 h | Schronisko na Hali Ornak – Chuda Przełęcz – Ciemniak

Trasa zaczyna się z spod schroniska Ornak, dlatego jeśli zaczynamy drogą z Zakopanego to musimy pierw dostać się do Kir, a stamtąd pod schronisko Ornak. Zielony szlak prowadzący przez Dolinę Tomanową rozpoczyna się przed samym schroniskiem (w tym samym miejscu co szlak do Smreczyńskiego Stawu).

Trasa prowadzi nas leśną ścieżką wzdłuż Potoku Tomanowego. Szlak prowadzi nas łagodnie pod górę przez co nie powinniśmy się nadto zmęczyć. W przeciągu 40 minut powinniśmy dotrzeć do Niżniej Tomanowej Polany, a po 50 minutach do Wyżniej Tomanowej Polany. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek. Przed nami lekko po prawej stronie znajduje się Tomanowy Wierch Polski. Za polanami znajduje się stare rozwidlenie szlaków. Przed rokiem 2009 w tym miejscu zaczynał się czerwony szlak i prowadził do Tomanowej Przełęczy. Przełęczą podróżowali kupcy, górnicy szukający metali, czy też kurierzy tatrzańscy podczas II wojny światowej.

Skręcamy w lewo i zaczyna się podejście przez las, prowadzi przez nie wąska ścieżka. Po tym jak wyjdziemy z lasu przechodzimy Czerwonym Żlebem, który opada ze zboczy Ciemniaka. Trasa zaczyna biec coraz mocniej w górę wśród kosodrzewiny i zaczyna się najbardziej męczące podejście. W końcu po trzech godzinach od wyjścia sprzed schroniska docieramy do Chudej Przełęczy, w tym miejscu zielony szlak łączy się z czerwonym.

Spod przełęczy czeka nas 30 minut mozolnego podejścia szeroką ścieżką przez Twardy Grzbiet, po jej pokonaniu trafimy na szczyt Ciemniaka.

 Przez Adamicę na Ciemniaka

  • Czas przejścia: 3:45 h

Trasa dość długa, ale najszybsza trasa na Ciemniaka. Szlak prowadzi na Ciemniaka z Doliny Kościeliskiej. Większość trasy prowadzi przez całkowicie zalesiony kończący grzbiet północno-zachodniej grani Ciemniaka, nazywany Adamicą.

Trasa zaczyna się w Kirach do których możemy dostać się busem lub samochodem. Po wejściu do parku i przejściu przez kasę biletową TPN możemy zauważyć, że Potok Kościeliski podąża wzdłuż szlaku i będzie on z nami podążał przez prawie całą dolinę. Wchodzimy na rozległą polanę nazywaną Wyżnią Kirą Miętusią. Szlak prowadzi środkiem polany mijając przy tym bacówkę z oscypkami. Za polaną trafiamy na skrzyżowanie szlaków.

Wchodzimy na czerwony szlak, który odbija w lewo i przechodzi nad Potokiem Kościeliskim. Czerwony szlak zaprowadzi nas na sam szczyt Ciemniaka. Podejście jest dość męczące, poruszać będziemy się przez las w górę grzbietem Adamicy. Po godzinie mozolnego podejścia pod trafiamy na Polanę Upłaz. Za chwilę znowu wkraczamy do lasu, tym razem jednak wychodzimy z niego po kilkudziesięciu minutach.

Wychodząc z lasu trafiamy ponad górną granicę regli i mijamy skałę nazywaną Piecem. Dalsza trasa prowadzi nas wśród kosodrzewiny. Po 3 godzinach od wejścia do doliny powinniśmy dotrzeć już do Chudej Przełączki. W tym miejscu do naszego szlaku dołącza zielony prowadzący z Doliny Tomanowej. Teraz zaczyna się ostatnie podejście Twardym Grzbietem, aby finalnie stanąć na szczytu Ciemniaka.

Ciemniak
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ