Bystra (słow. Bystrá) jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich i ma wysokość 2248 m n.p.m. i znajduje się 600 metrów południe od granicy polsko-słowackiej i głównej grani Tatr. Szczyt znajduje się nad trzema dolinami: Gaborową, Kamienistą i Bystrą. Ze względu na swoją wysokość, była jednym z najważniejszych punktów triangulacyjnych podczas sporządzania kartograficznych pomiarów Tatr.

W grani Bystrej znajduje się jeszcze jeden szczyt – Błyszcz, gdyż od Bystrej ciągnie się grać która opada na północy przez co posiada dwa słabo wyodrębnione szczyty.

Po południowej stronie Bystrej znajdują Bystre Stawy.

Z Bystrej będziemy mogli zobaczyć:

  • Staw Smreczyński,
  • Masy Ornaku,
  • Kamienistą (na którą nie prowadzi żaden szlak),
  • Starorobociański Wierch.

Widok z Bystrej jest niesamowity, dlatego też wspinano się na niego przed wojną również nocą,by podziwiać wschód słońca. W tamtym czasie turyści nocowali w nieistniejącym już schronisku w Dolinie Pyszniańskiej (spalonym przez Niemców w czasie wojny), a jeśli jeszcze bardziej cofnąć się w czasie to w leśniczówce i gospodzie na Starych Kościeliskach.

W 1928 r. Jerzy Młodziejowski pisał o Bystrej: „Wszystko chciałoby się zapamiętać… Bo też widok z Bystrej jest tak wspaniały, że nie tylko geografa, ale i zwykłego turystę zdoła poruszyć.”

Zdobywcy Bystrej

Nie jest możliwe określenie pierwszego zdobywcy Bystrej, natomiast wiadomo, że A. Świderska z Klimkiem Bachledą zaliczyli pierwsze znane wejście zimowe na ten szczyt.

Bystra
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ