Przełęcz na wysokości 2300 m n.p.m. w Słowackich Tatrach. Bystra Ławka oddziela dwie turnie Bystre Czuby i Bystre Turniczki.

Przez przełęcz od 1993 r. prowadzi szlak turystyczny oznaczony kolorem żółtym z Doliny Młynickiej do Furkotnej. Dawniej szlak prowadził przez sąsiednią przełęcz, położony ok. 200 m na północ Bystry Przechód (2314 m).

Jak dojść? Szlaki

Na Bystrą Ławkę przez Schronisko pod Soliskiem

  • Czas przejścia: 4:00 h | Szczyrbskie Jezioro – Schronisko pod Soliskiem – Szkutnasta Polana – Bystra Ławka

Oba warianty dojścia na Bystrą Ławkę przez Dolinę Furkotną różnią się przebiegiem początkowej części trasy,  aż  do  okolic  Szkutnastej Polany położonej mniej więcej   w połowie doliny. Pierwszy zakłada wędrówkę przez Schronisko pod Soliskiem, drugi zaś spacer Magistralą Tatrzańską, a następnie dnem Doliny Furkotnej od jej wylotu.

Do   Schroniska   pod   Soliskiem   dotrzeć    można   również   kolejką   krzesełkową   i zaoszczędzić tym samym nieco czasu i sił. My jednak skupimy się na opcji pieszej. Nad Szczyrbskim Jeziorem wchodzimy na niebieski szlak, przebiegający zachodnimi brzegami aż na północny skraj zbiornika. Odbijamy tu w lewo i podchodzimy pod górę, mijając po drodze dwie skocznie narciarskie, na których w przeszłości rozgrywane były zawodu Pucharu Świata. Trasa prowadzi dalej na skraju stoku narciarskiego i jest zamykana w sezonie zimowym. Idziemy wyłożoną kamieniami, delikatnie wznoszącą się ścieżką wzdłuż wyciągu. Po blisko 2 godzinach docieramy do maleńkiego schroniska. Szlak skręca w lewo, trawersując teraz porośnięte kosodrzewiną zbocza Skrajnego Soliska. W oddali możemy zauważyć charakterystyczny wierzchołek Krywania. Wkrótce ścieżka obniża się, schodząc na Szkutnastą Polanę w Dolinie Furkotnej.

Na Bystrą Ławkę przez  Rozdroże w Dolinie Furkotnej

  • Czas przejścia: 4:00 h | Szczyrbskie Jezioro – Rozdroże w Dolinie Furkotnej – Szkutnasta Polana – Bystra Ławka

Wybierając drugi wariant, przy Szczyrbskim Jeziorze kierujemy się na zachód, wchodząc na czerwony szlak. Szeroka ścieżka prowadzi przez mocno przerzedzony    w tych okolicach las. Po ok. 30 minutach docieramy do skrzyżowania, gdzie za żółtymi znakami skręcamy w prawo. Najpierw lasem, później wśród kosodrzewiny trasa wznosi się w sąsiedztwie Furkotnego Potoku. Omija położone w dolinie Furkotne Stawy: Niżni i Wyżni, niestety niewidoczne i niedostępne szlakiem. W końcu dochodzimy do Szkutnastej Polany, w czasie podobnym jak w przypadku pierwszego wariantu.

Za polaną podejście jest zdecydowanie bardziej strome. Przechodzimy przez próg oddzielający piętra Doliny Furkotnej, wraz z wysokością stopniowo zmienia się także sceneria. Teren staje się bardziej skalisty. Wśród rozległych głazowisk docieramy do Niżniego Wielkiego Furkotnego Stawu, a następnie znacznie większego Wyżniego Wielkiego Furkotnego Stawu. Jest on jednym z najwyżej położonych jezior tatrzańskich (2145 m n.p.m.).

Wędrujemy dalej po skałach, otoczenie doliny jest bardzo surowe. Od zachodu góruje nad nią grań Ostrej, od wschodu Soliska, przed sobą widzimy zaś masyw Furkota. Za stawem szlak skręca w prawo, pnąc się na siodło Bystrej Ławki. Idziemy cały czas po głazach, dość kruchym podłożem. Ostatnie metry podejścia na przełęcz  ubezpieczone są łańcuchami, jednak trudności na tym odcinku nie są przesadnie duże.

Z Bystrej Ławki zejść możemy na drugą stronę, do Doliny Młynickiej, wracając nią do Szczyrbskiego Jeziora (opis poniżej).

Bystra Ławka
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ