Szczyt o wysokości 1934 m n.p.m. znajdujący się w słowackich Tatrach Zachodnich. Leży na głównej grani pomiędzy Salatyńskim Wierchem, od którego oddzielony jest Skrajną Salatyńską Przełęczą, a Zuberskim Wierchem

Jak Dojść? Szlaki

Na Brestową ze Zwierówki

  • Czas przejścia: 3:15 h | Tatrzańska Kotlina – Schronisko pod Szarotką – Wielki Biały Staw – Przełęcz pod Kopą

Wycieczkę rozpoczynamy na Zwierówce, przy asfaltowej drodze, obok pomnika bohaterów słowackiego powstania narodowego. Za znakami niebieskimi dochodzimy do parkingu pod wyciągiem narciarskim, w pobliżu którego szlak odbija zdecydowanie w prawo. Trasa wiedzie najpierw łąką, później skrajem lasu wzdłuż Spaleńskiego Żlebu. Po  około 30 minutach mijamy biegnącą w poprzek bitą drogę i stopniowo wchodzimy w piętro kosodrzewiny.

Podejście doprowadza nas na porośnięty trawami grzbiet Skrajnego Salatyna. Możemy przysiąść na ławeczce i podziwiać wspaniałe widoki na grań od Wołowca po Hrubą Kopę. W dole dobrze widać cały przekrój Doliny Rohackiej. Wędrujemy dalej łagodnym, odsłoniętym grzbietem aż na grań, miejscami dość wąską, jednak nie przejawiającą żadnych większych trudności. Schodzimy jeszcze na przełęcz, za którą czeka nas ostatni, bardziej stromy odcinek na szczyt.

Z Brestowej kontynuować można wycieczkę granią w kierunku Banikowskiej Przełeczy, zejść przez Palenicę do Zuberca lub wrócić tą samą drogą.

Na Brestową z Zuberca (przez Palenicę)

  • Czas przejścia: 4:45 h | Zuberec – Palenica Jałowiecka – Brestowa

Wejście na Brestową możliwe jest również z samego Zuberca. Trasa jest ładna widokowo, ale długa, a ze względu na dużą różnicę wysokości względnych także dość męcząca.

Podążając asfaltową drogą w kierunku Zwierówki dochodzimy do skrzyżowania, przy którym stoi pomnik. Skręcamy tu w prawo na żółty szlak. Wędrujemy szutrową ścieżką wśród łąk, na wprost siebie widząc cel wycieczki – przełęcz Palenicę i masyw Brestowej.

Po około 45 minutach osiągamy miejsce, w którym stoi tablica TANAP-u. Szlak skręca tu w las, biegnąc dalej stromo ku górze, po dość błotnistym podłożu. Podchodzimy pod  grzbiet  Wielkiego  Ostrego  Gronia,  mijając  jego  dwie  skaliste  kulminacje,a następnie szczyt zwany Kozińcem. Niebawem docieramy na malowniczą, choć zarastającą polanę w górnym piętrze Doliny pod Klinem. Stąd w 25 minut ścieżką wśród kosówek szlak doprowadza nas na szerokie siodło przełęczy Palenica. Żółty szlak, którym szliśmy schodzi w dół Doliny Jałowieckiej. My zaś skręcamy w lewo, podążając dalej za czerwonymi znakami (w prawo trasa prowadzi na dobrze widoczny z przełęczy Siwy Wierch).

Trasa wiedzie odsłoniętym terenem ku górze, na grzbiet Zuberskiego Wierchu. Cały czas podziwiać możemy piękną panoramę słowackich Tatr Zachodnich. Szlak doprowadza nas najpierw na Brestową Kopę, na której stoi stalowy krzyż, a następnie już na samą Brestową (od przełęczy ok. 1 godzina).

Ze szczytu kontynuować można wycieczkę granią w kierunku Banikowskiej Przełeczy, zejść do Zwierówki lub wrócić tą samą drogą.

Brestowa
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ