Błyszcz (2 159 m) znajduje się w głównym grzbiecie Tatr przy którym biegnie granica polsko-słowacka. Szczyt Błyszcz jest też północnym zakończeniem szczytowej grani Bystrej, która łączy się z główną tatrzańską granią będącą granicą.

Lokalizacja szczytu:

  • Położony na wschód od Kamienistej od której udzielony jest Przełęczą Pyszniańską. Jest połączony niską poszarpaną granią ze Starorobociańskim Wierchem.
  • Od północnej strony, będącą po stronie polskiej 400 metrowa ściana opada do Doliny Pyszniańskiej tworzy w niższych partiach Grzędy. Błyszcz wraz z Bystrą są bardzo dobrze widoczne w Dolinie Kościeliskiej, ale najlepiej są widoczne w schronisku PTTK “Hala Ornak” oraz nad Smreczyńskim Stawem. Nazwa szczytu wzięła się z tego jak jego zbocze błyszczy w promieniach słońca.

Walery Eljasz-Radzikowski upowszechnił nazwę Błyszcz. Szczyt wcześniej był nazywany Pyszną z racji tego, że znajduje się nad Doliną Pyszniańską. Pierwsi turyści korzystali z nieistniejącego już schroniska na Hali Pysznej (schronisko zostało zniszczone podczas II wojny światowej).

Błyszcz
Oceń
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ