Kilka dni temu w czasie wspinaczki na Broad Peak zaginął Rick Allen. Himalaista miał wypadek i przez kilkadziesiąt godzin nie było z nim kontaktu, a jego lost był nieznany. Do akcji ratunkowej i poszukiwawczej dołączył Bartek Bargiel, pilot drona, dokumentujący poczynania brata na K2. 

Za pomocą teleskopu na zboczach Broad Peak zauważono Ricka Allena, ale zakładano, że nie żyje, gdyż nie dawał znaków życia. Dopiero potem zauważono, że Allena wyciągnął coś z plecaka i zaczyna się poruszać.

Wtedy Bartek uruchomił drona. To jego sprzęt, którego głównym celem było uchwycenie historycznej wspinaczki Andrzeja Bargiela na K2 i późniejszy zjazd na nartach, tym razem posłużył do akcji ratunkowej.

Podleciałem do niego dronem i zrobiłem zdjęcie bardzo blisko, dzieli czemu udało mi się ustalić jego koordynaty oraz wysokość, na której był, gdyż dron łączy się z satelitami

– wytłumaczył Bartosz Bargiel dla portalu “wspinanie.pl”.

Ekipa pod Broad Peak została poinformowana, że Rick żyje i rozpoczęli akcję ratunkową. Osoby z obozu trzecie założonego na górze ruszyły z pomocą w kierunku himalaisty. Bardzo pomogło zlokalizowanie gdzie się znajduje.

Gdy pierwszy raz podleciałem dronem do Ricka, zauważył go i, jak powiedział mi później, poczuł że ktoś wie o jego sytuacji i poczuł nadzieję. Zaczął iść w górę. Przedtem tkwił w jednym miejscu. Potem musiałem polecieć jeszcze raz, gdyż zaczął iść za bardzo w górę. Podleciałem wtedy do niego i poleciałem w linii prostej do osób, które szły w jego stronę i znów do Ricka, aby wskazać drogę tak jemu, jak ratownikom. Wtedy Rick zaczął iść w dobrym kierunku i po jakimś czasie spotkał się ze wspinaczami, którzy szli po niego

– powiedział Bartosz Bargiel.

Po sprowadzeniu Ricka do bazy głównej okazało się, że nie ma żadnych poważnych obrażeń prócz powierzchownych zadrapań.

Źródło: Wspinanie.pl

Dron Bartosza Bargiela w akcji ratunkowej na Broad Peak
5 (100%) 2 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ