Wulkan Wezuwiusz jest górą wulkaniczną znajdującą się na terenie Włoch, niedaleko Neapolu. Jego wysokość wynosi 1281m n.p.m. głębokość krateru 230 m a średnica waha się w okolicach 550 – 650 m.

Pomimo faktu, że Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata. Jest jednym z najsłynniejszych oraz najchętniej odwiedzanych wulkanów na terenie Włoch.

Historia – wybuchy

Najsilniejsza oraz całkowicie nieoczekiwana erupcja miała miejsce 24 sierpnia 79r. Wulkan w wyniku erupcji pokrył miasto popiołem wulkanicznym na ponad sześć metrów. Przez co zachował Pompeje na długi czas w zapomnieniu. Dopiero w 1748r. przypadkowo natrafiono na dobrze zakonserwowane, unieruchomione w momencie tragedii pozostałości Pompejów. Była to jedna z najbardziej tragicznych w skutkach erupcja ze względu na krótki okres, w którym wulkan rozpoczął i zakończył erupcje. Przez co ofiarami stali się pobliscy mieszkańcy (około 3000) nie mający czasu na ewakuację.
Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce 13 marca 1944r. Była to jednak erupcja efuzywna polegająca na powolnym wydobywaniu się lawy z pęknięć w wulkanie. Przez co można było w krótkim czasie zarządzić ewakuację ograniczając tym samym skutki erupcji. Mimo prognozowanych przez włoskich wulkanologów cykli przebudzenia Wezuwiusza co 20 lat, od tamtego czasu wulkan nie daje oznak aktywności.

Darmowy przewodnik dla turystów

Jak dostać się do wulkanu

Mimo swojej sławy wulkan nie może pochwalić się rozbudowaną komunikacją, która pozwalałaby turystom na prosty dojazd gdyż komunikacja ta praktycznie nie istnieje. Jest to bardzo zaskakujące uwzględniając fakt około 15 kilometrowej drogi prowadzącej do miejsca sprzedaży biletów. Z tej sytuację skorzystała firma prywatna dzięki czemu stała się najbardziej znanym oraz powszechnym środkiem transportu. A co za tym idzie wysokimi opłatami (10 €) za transport przy jednoczesnym ograniczeniu czasowym na zwiedzanie wulkanu. Ograniczenie wynoszące 90 min może wydawać się wystarczające. Jednak do tego czasu trzeba również uwzględnić zakup biletu (10 min), wejście na szczyt (20 min) oraz powrót do oczekującego środka transportu (15 min). Przez co czasu przeznaczonego na zwiedzanie może zostać nam mniej niż godzina (około 45 min). Jednak jak zostało wyżej wspomniane jest to najbardziej popularny ale nie jedyny środek transportu. Zdecydowanie polecamy mniej znany środek transportu, którego cena biletu w jedną stronę wynosi     3,10 €. W porównaniu do konkurencji nie obowiązuje nas ograniczenie czasowe, autobusy jeżdżą regularnie według rozkładu jazdy. A obecność przystanku końcowego tuż przy kasach biletowych jest dodatkowym atutem. Aby skorzystać z transportu „VESUVIO” firmy EAVbus trzeba najpierw dojechać do jego przystanku. Dostaniecie się tam korzystając z kolejki circumvesuviana jadącej do Pompei. Wysiadając na stacji Pompei Scavi-Villa dei Misteri przystanek (znak informacyjny z nazwą firmy) będzie znajdował się naprzeciwko wyjścia z kolejki. Niestety pomimo wszelkich zapewnień w punktach informacji turystycznej oraz wszelkiego rodzaju informatorach. Kierowcy tych autobusów nie honorują karty Campania Artecard. A komunikacja z nimi jest utrudniona ze względu na brak znajomości języka Angielskiego z ich strony.

Autobus na Wezuwiusza
Tymi autobusami dojedziecie pod kas biletowe na Wezuwiuszu

Trasa na wulkan

Aby dostać się na szczyt trzeba pokonać kręte oraz strome podejście. Przez całą drogę będą towarzyszyć wam balustrady. Także osoby obawiające się problemów z podejściem będą mogły wesprzeć się w trudniejszych momentach. Średni czas trwania pieszej wędrówki to około 20 min. Zalecamy postój przy pierwszym sklepie z pamiątkami. Ale wyjątkowo nie z zamiarem kupna pamiątek. W tym miejscu jest punkt przewodników, a przewodnik jest wliczony w cenę biletu dlatego zachęcamy do kożystania. Średnio grupy zbierają się w ciągu 15 min a maksymalny czas jaki spędzimy z przewodnikiem oscyluje w granicach 20 min. Wydaje się bardzo mało jak na zwiedzenie krateru. Jednak nie jest to typowa wycieczka. Tak naprawdę przewodnik nie oprowadza nas po całym terenie. Zebrana grupa zatrzymuje się około 20 m za punktem zbiorczym. To tam przewodnik pokazuje wiele fotografii, opowiada jak utworzył się obecny kształt krateru. Oraz podaje bieżące informacje o aktywności wulkanu, które są zbierane codziennie za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Dalsze zwiedzanie odbywa się we własnym zakresie w towarzystwie pięknych widoków na położony niżej Neapol oraz Pompeje.

Trasa na Wezuwiusza
Trasa na Wezuwiusza

Jak się ubrać?

W lipcu-sierpniu temperatura na Wezuwiuszu nie spada drastycznie. Raczej można ją porównać do klimatyzowanego pomieszczenia. Dlatego w tym terminie obowiązkowe nie będą bluzy z kapturem czy długie spodnie. Jednak to jakie buty założymy na nasze nogi będzie miało duże znaczenie. Najlepiej założyć pełne oddychające buty. W typowych butach trekingowych nasza noga może się przegrzać dlatego sugerujemy rozważyć opcję założenia butów do biegania bądź do nordic walkingu. Dzięki temu zapewnimy naszej nodze możliwość oddychania. Co prawda podeszwa jest znacznie miększa w tego rodzaju butach. Jednak podłoże na szlaku jest kamienisto-piaszczyste co nie powinno podwyższać ryzyka doznania kontuzji ze względu na noszone obuwie.

Inny wulkan w okolicy do zwiedzania

We Włoszech jest klika wulkanów dlatego turyści często szukają mniej obleganej atrakcji turystycznej. Na liście popularności jako drugi ukształtował się wulkan Solfatara znajdujący się w niedalekiej odległości od Wezuwiusza. Solfatara posiada znacznie lepszą komunikację oraz jest znacznie mniej wymagający. Jego podejście jest znacznie mniej strome ze względu na wysokość wynoszącą 458 m n.p.m. Jednak to nie jest jedyny fakt dla którego część osób wybierała ten wulkan. Osoby lubiące wyższy poziom adrenaliny wybierały go ze względu na jego dalszą ukrytą aktywność. Jednak niestety również z tego powodu wulkan został zamknięty. Po wypadku, który miał miejsce 13 września 2017r. Działalność turystyczna wulkanu została wstrzymana do odwołania przez co alternatywa dla Wezuwiusza na razie nie istnieje.

Wezuwiusz
5 (100%) 3 głoss
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ