Babia Góra – 1 725 m jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich, potocznie nazywana jest Diablakiem. Bez szczytów Tatrzańskich byłaby najwyższym szczytem Polski. Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Babia góra ze względu na swoją wysokość i wybitność była nazywana XIX wieku Królową Beskidów. Obecnie jest też nazywana Matką Niepogód lub też Kapryśnicą ze względu na bardzo zmienną pogodę, która na niej i w jej okolicy panuje.

Babia Góra to świetny punkt widokowy. Dzięki swojej wyniosłości ponad otaczające ją masywy Babia Góra stanowi doskonały punkt widokowy. Z Babiej Góry jesteśmy w stanie zobaczyć przy bardzo dobrej widoczności nawet tatrzańskie granie.

Pochodzenie Nazwy

Ludowe legendy tłumaczą nam pochodzenie nazwę góry. Według jednej góra jest kupą kamieni wysypanych przed swoją chałupą przez olbrzymkę (babę), według innej to kamienie wzięły się od też, że kochanka zbójnika skamieniała z żalu na wieść, że jej ukochany zginął. Jeszcze inne legendy głoszą, że nazwa pochodzi od jaskiń pod górą, gdzie zbójnicy trzymali w ukryciu swoje branki.

Szlaki na Babią Górę

Opcja 1 – Przełęcz Krowiarki – Babia Góra

Główny Szlak Beskidzki: Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – Sokolica – Przełęcz Lipnicka

  • z Markowych Szczawin 1.30 h (↓ 1.10 h), z przełęczy Brona 1 h (↓ 0.45 h)
  • z przełęczy Krowiarki 2.30 h (↓ 1.30 h), z Sokolicy 1.30 h (↓ 1 h)
Trasę rozpoczynamy z Przełęczy Krowiarki, gdzie rozpoczyna się od początku strome podejście przez las. Po godzinie drogi przez las powinniśmy dotrzeć na szczyt Sokolicy. Na Sokolicy (1 367 m n.p.m.) znajduje się ogrodzony taras z widokiem na masyw Babiej Góry. Taras skierowany jest w kierunku północno zachodnim a pod tarasem znajduje się kilkunastometrowe urwisko skalne.
Zmierzamy dalej czerwony szlakiem otoczenie ścieżki zaczyna się zmieniać i zamiast drzew zaczyna dominować kosodrzewina. Po kilkunastu minutach dochodzimy do punktu widokowego na Kępie ( 1 521 m n.p.m.). Ten punkt widokowy jest znacznie okazalszy niż na Sokolicy. Z tego miejsca możemy podziwiać Pasmo Policy, Pasmo Orawsko-Podhalańskie, a daleko w oddali Gorce wraz z Beskidem Wyspowym.
Czerwony szlak przechodzi przez garby masywu, gdzie za każdym widok jest coraz bardziej okazalszy. Droga prowadzi przez Gówniaka, gdzie można zauważyć mocno zwietrzałe Wołowe Skałki.
Finalna końcówka podejście wyprowadza nas ponad kosodrzewiny i dochodzimy do rumowiska skalnego, które znajduje się pod szczytem. Końcówka szlaku prowadzi nas między głazami po kamiennej ścieżce. Szczyt Babiej Góry jest dość rozległy. Na szczycie Diablaka (druga nazwa Babiej Góry) znajduje się kamienny mur, będący ochroną przed wiatrem. Na szczycie znajduje się jeszcze obelisk na pamiątkę wejścia Józefa Habsburga oraz tablica pamiątkowa Janowi Pawłowi II wraz z ołtarzem.

Przełęcz Jałowiecka – Mała Babia Góra – przełęcz Brona – Babia Góra – leśniczówka Stańcowa – Kiczory

  • z Przełęczy Jałowieckiej Północnej 2.25 h (↓ 2 h), z Małej Babiej Góry 1.15 h (↓ 1.10 h)
  • z Kiczor 3.40 h (↓ 3.10 h), ze Stańcowej 2.30 h (↓ 2 h)

Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra – Chata Slaná voda (Słowacja)

  • z Markowych Szczawin 1.15 h (↓ 0.45 h)
  • z Chaty Slaná voda 3.25 h (↓ 3.10 h)

Orawska Półgóra – Chata Slaná voda – Mała Babia Góra (czasy przejścia na Małą Babią Górę)

  • z Orawskiej Półgóry 3.30 h (↓ 3.15 h), z Chaty Slaná voda 3 h (↓ 2.45 h)
Babia Góra
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ