Po miesiącach prac na zakopiance w Poroninie skierowano ruch na nowy most. Przez rok kierowcy byli zmuszeni korzystać z mostu zastępczego. W grudniu ma zostać w tym miejscu ukończony węzeł drogowy, który zmniejszy korki i usprawni ruch.
Sygnalizacja świetlna w Poroninie znacząco spowalniała ruch i generowała korki w drodze do Zakopanego. Przy starym moście nad potokiem można było zjechać z zakopianki na drogę wojewódzką 961, skąd można było dostać się do przejścia granicznego ze Słowacją w Łysej Polanie i Jurgowie. Przez skrzyżowanie prowadził tylko jeden tor relacji Kraków – Zakopanego, a przejazd był wyposażony w zapory co dodatkowo ograniczało płynność ruchu.
Obecną infrastrukturę zastąpi bezkolizyjny zjazd i tunel prowadzący do Poronina i dalej do Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów. Nad tym tunelem zakopianka przechodzi otwartym właśnie nowym mostem. Nowy w założeniach miał być także wiadukt kolejowy. Dla pieszych powstają nowe chodniki, kładka nad drogą wojewódzką 961 oraz przejście podziemne z wygodną pochylnią pod drogą krajową 47 i linią kolejową.

 

Inwestorem budowy nowego węzła jest województwo małopolskie, a finansuje ją Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Samorządy pokryły koszty wykonania projektów. Łączne koszty wynoszą 50 mln zł.

Źródło: GDDKIA

Szybciej w Tatry Zakopianką – otwarto most w Poroninie
5 (100%) 1 głos
Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@everestexpedition.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ