Wołowiec – 2 063 m

Wołowiec jest jednym z najwyższych szczytów w Tatrach Zachodnich. Szczyt wznosi się nad doliną Chochołowską, Rohacką i Jamnicką.

Trzy najbliższe szczyty od Wołowca:

  • Ostrego Rohacza oddziela go Jamnicka Przełęcz (1908 m),
  • Łopaty Dziurawa Przełęcz (1827 m),
  • Rakonia przełęcz Zawracie (1863 m).

Wokół szczytu często można zauważyć kozice. Po północnej stronie szczytu piarżyska zamieszkują świstaki. Dawniej, gdy zbocza wchodziły w skład Hali Chochołowskiej były wypasane, wtedy też szczyt przez polskich pasterzy nazywany był przeważnie Hrubym Wierchem. Taką nazwę podaje również Ludwik Zejszner, który utrzymywał kontakt z góralską ludnością. Słowacy nazywali szczyt Wołowcem i ta nazwa pozostała. Wynika to z tego, że, na mapach sporządzonych przez austriackich kartografów. Na podstawie tych map polscy badacze Tatr i przewodnicy zakopiańscy prowadzili eksplorację Tatr.

Pierwszymi którzy zdobyli Wołowca zimą są węgierscy taternicy w 1906 roku – Imre Barczę wraz z towarzyszem.

Wysokość szczytu została zmierzona w roku 1820 r., natomiast sam szczyt stał się punktem triangulacyjnym. Szczyt zajmuje dużą przestrzeń i jest dość płaski. Z wierzchołka rozpościera się widok na Słowację i Polskę. W kierunku:

  • północno-zachodnim widoczna jest Babia Góra,
  • zachodnim kierunku widok na leżące poniżej Rohackie Stawy.

Droga na szczyt bałtycko-czarnomorski dział wodny, czyli woda z polskiej strony spływa na końcu do Bałtyku, woda ze strony słowackiej trafia do Morza Czarnego

Turyści na Szczycie Wołowca

Szczyt Wolowca liczba turystowKumulacja obciążenia ruchem turystycznym na szlaku prowadzącym z Rakonia na Wołowiec (TPN) notowana jest między 11:00–13:00 dla końcówki Września. (źródło:Nauka a zarządzanie obszarem Tatr i ich otoczeniem, tom III – Zakopane 2010 TPN.pl)

Szlaki Turystyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ